Mal to byť jednoznačný víťaz oscarového večera, keď zo 14 nominácií premenil sedem. To bolo v momente, keď 79-ročná herecká legenda Warren Beatty vyhlásil romantický muzikál La La Land za najlepší film. Potom, čo tvorcovia filmu poďakovali za zlaté sošky sa ukázalo, že je to omyl.

Beatty neskôr vysvetľoval, že mu dali zlú obálku s najlepšou herečkou Emmou Stone za film La La Land, tak ho vyhlásil. Na kameru potom ukázal správnu obálku.

 

Warren Beatty napráva svoj omyl.   Foto - TASR/AP

 

Najlepším filmom roku 2017 sa stal film Moonlight  o živote mladého homosexuála tmavej pleti v Spojených štátoch. Ten získal spolu troch Oscarov. Sošku dostal aj za vedľajší herecký výkon 43-ročného Mahershala Aliho za úlohu drogového dílera a náhradného otca homosexuálneho chalpca. Ali je prvý moslimský herec, ktorý dostal Oscara. Moonlight má aj Oscara za adaptovaný scenár, ktorého získal začínajú černošský scenárista a režisér Barry Jenkins. Ten prepísal poviedku Tarella Alvina McCraneyho, urobil z nej trochu aj vlastný príbeh.
 

 

 

Muzikál La La Land tak získal šesť Oscarov -  vrátane Oscara za nejlepšiu réžiu, ktorú získal ako najmladší v histórii 32-ročný Damien Chazelle a herečku v hlavnej úlohe Emmu Stone.  

 

Damien Chazelle a Emma Stone. Foto - TASR/AP

 

Najlepším hercom je Casey Affleck za film Miesto pri mori. Casey poďakoval svojmu známejšiemu bratovi Benovi Affleckovi. Caseyho v roku 2010 jeho dve kolegyne obvinili zo sexuálneho napadnutia, keď s ním spolupracovali na filme I´M Still Here.
 

Casey Affleck.   Foto - TASR/AP

 

Minulý ročník udeľovania Oscarov tvrdo kritizovali za to, že bol príliš biely, na protest ho niektorí herci bojkotovali. Tento ročník sa to už nezopakovalo. Najlepšou herečkou vo vedľajšej úlohe sa stala 51-ročná černošská herečka Viola Davis, ktorá sa stala prvou čiernou herečkou s tromi nomináciami na konkurenčné ceny Oscara, Emmy a Tony Award. Oscara získala za úlohu vo filme Denzela Washingtonoa Fences (Ploty) o černošskom páre, ktorý žil v Spojených štátoch v 50. rokoch. Davisová je siedmou černošskou držiteľkou Oscara. 

 

Viola Davis. Foto - TASR/AP

 

Najlepším neanglicky hovoriacim filmom sa stal iránsky príbeh partnerskej krízy Klient. Jeho režisé Asghar Farhadí odmietol na slávnostne udeľovanie prísť na protest proti politike prezidenta Trumpa, ktorý zakazuje vstup do krajiny ľuďom z niektorých moslimských krajín. Farhadí už jedného Oscara získal, toto je druhý.

Šesť režisérov nominovaných za najlepší neanglicky hovoriaci film vydali vyhlásenie proti „fanatizmu  a nacionalizmu“, ktorý sa podľa nich šíri v Spojených štátoch. Nebola to jediná kritická poznámka na adresu politiky nového prezidenta.

 

Kto ešte dostal Oscara:


Najlepší animovaný film: Zootopia
Najlepší pôvodný scenár: Miesto pri mori
Najlepšia hudba: Justin Hurwitz (La La Land)
Najlepšia kamera: Linus Sandberg (La La Land)
Najlepšie vizuálne efekty: Kniha džunglí

.

Prečítajte si aj Streepová má najviac nominácii v Hollywoode