BRATISLAVA. V bratislavskom River Clube včera zažiarili modely vytvorené zo starých šiat a hlavne džínsov. Práve rifliam totiž patril druhý ročník Fashion Show recyklovanej módy. Hľadisko bolo úplne plné.

Oproti minulému ročníku, ktorý bol v Starej Tržnici, dostala akcia úplne iný štýl. Recyklované odevy boli predvedené ako najluxusnejšie šaty. Niketoré z nich sa následne dražili, peniaze z dražby poputujú na pomoc rodinám v núdzi.

 

 

Obnosené džínsy vyzbierali organizátori vo verejnej zbierke. Z nich potom tvorili nové modely študenti Školy úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru v Bratislave. K projektu sa pripojili aj študenti zo Strednej priemyslovky zo Svidníka. Zapojili sa aj Vivien Babicová a Lukáš Krnáč z Univerzity Tomáše Bati v Zlíne.

Prehliadky obohatili aj známe mená – Lýdia Eckhardt, Lukáš Kimlička, Zlatica Hujbertová, Izabela Komjati, Petra Kubíková a Sara Han z Manchestru.

Diváci si tak mohli pozrieť 40 modelov navrhnutých a ušitých z noseného textilu a iných použitých materiálov.

Fashion show moderoval Michal Sabo. Obohatením bol spev Anity Soul. Modelky mali kabelky a doplnky značky Zeydee, šperky Made by Jašika a topánky od Topánkova.

Patronát nad akciou prevzala Barbara Babsy Heribanová.

Vybrané modely nafotila Tina Turnerová, ktorá mala na starosti aj choreografiu prehliadky. Fotky si môžete pozrieť už zajtra v bratislavskej Cvernovke. Práve tu vyvrcholí celosvetová kampaň Fashion Revolution Week Slovensko.

 

 

Slovníček uvedomelej fashionistky:

Upcycling fashion – móda, ktorá je vytvorená zo starých odevov. Vo svete sa dajú nájsť už aj obchody, ktoré ponúkajú takto vytvorené odevy.

Recyklovanie módy – znovupoužitie starých odevov. Nemusí ísť o vytvorenie nových šiat ich prešitím. Svoje staré oblečenie recyklujete aj vtedy, ak ho darujete kamarátke alebo nakupujete v sekáčoch..

 

 

Fakty uvedomelej fashionistky:

Na textilný priemysel pripadá až 10 percent z celkového množstva znečisťovania našej planéty! Na jeden pár džínsov sa spotrebuje neuveriteľných 10 tisíc litrov vody!

Skutočná hodnota lacnej módy je ďaleko vyššia ako pár eur, čo za nové tričko zaplatíme. Platí, že menej je viac.

 

 

Prečítajte si aj Topíte sa v kope nepotrebných vecí a vzťahov? Skúste minimalizovať