PARÍŽ, BRATISLAVA. Exminister hospodárstva Emmanuel Macron a šéfka krajne pravicového Národného frontu Marine Le Penová postúpili podľa prvých povolebných odhadov do druhého kola prezidentských volieb, v ktorom sa o dva týždne rozhodne o novom francúzskom prezidentovi alebo prvej francúzskej prezidentke.  Macron by mal získať podľa francúzskych médií 23,7 perecnta Le Penová 21,7 percenta. 

Tretí skončil ľavičiar Jean-Luc Mélenchon a štvrtý pravicový kandidát Francois Fillon. Účasť bola vysoká, blížila sa až k 80 percentám. 

 

 

Marine Le Penová zopakovala úspech svojho otca z roku 2002 a postúpila do druhého kola prezidentských volieb. Jean-Marie Le Pen, ktorý hnutie založil a viedol od roku 1972 do roku 2011, bol známy svojimi rasistickými a antisemitskými vyjadreniami, v druhom kole prehral. Spojili sa proti nemu voliči ostatných kandidátov. 

Prieskumy pred prvým kolom volieb predpovedali, že ak postúpia Macron a Le Penová, novým francúzskym prezidentom by sa mal stať mladý exminister Macron. Macron je proeurópskym politikom, Le Penová je tvrdou kritičkou Bruselu, chce nechať Francúzov hasovať o zotrvaní v EÚ, chce zrušiť euro a zastaviť priťahovalectvo. 

.

Prečítajte si aj Le Penová predstiera záujem o ženy. Potrebuje ich, aby sa stala prvou prezidentkou