WASHINGTON. Olympijský výbor USA (USOC) zrušil štatút organizácie USA Gymnastics ako národného riadiaceho zväzu gymnastiky. Výkonná riaditeľka USOC Sarah Hirshlandová naznačila možnosť zriadenia novej organizácie, v otvorenom liste uviedla, že gymnastika v USA "si zaslúži viac."

V USA Gymnastics vypukol škandál po tom, ako sa prevalilo sexuálne obťažovanie vyše 265 športovkýň zo strany lekára Larryho Nassara pod zámienkou vyšetrení. "Naďalej sa im nedarilo zmeniť správanie, vymeniť vedenie a efektívne slúžiť svojim členom. Ešte pred pár týždňami som dúfala, že bude možné iné riešenie. Momentálne to už neplatí," citovala Hirshlandovú agentúra DPA.

 

Lekár Larry Nassar.  Foto - TASR/AP

 

Pred necelými troma týždňami odstúpila z postup dočasnej šéfky USA Gymnastics Mary Bonová po štyroch dňoch vo funkcii. "Gymnastické kluby v krajine sa časom môžu stať členmi novej organizácie, ktorá splní očakávania a bude ich podporovať," dodala Hirshlandová.

Nassar dostal viacero doživotných trestov, priznal sa k sexuálnym zločinom a vlastneniu detskej pornografie. Olympijská šampiónka Aly Reismanová uviedla v žalobe, ktorú podala v marci v Kalifornii, že USOC a USA Gymnastics "vedeli alebo mali vedieť" o dlhoročných praktikách tohto lekára.