LONDÝN, BRATISLAVA. Mladá žena s vydeseným výrazom tváre je zabalená v priehľadnom obale a rukami sa snaží zabrániť, aby sa v ňom udusila. Čierno-biely fotografia je rozmazaná a doplnená textom: Shafileu udusili rodičia pred zrakmi súrodencov. Obeť vraždy zo cti.

Nezaujme len silná titulná strana, ale aj časopis, ktorý sa pre ňu rozhodol. Udusená mladá žena je na prvej strane februárového vydania britského lifestylového magazínu Cosmopolitan.

Ženský magazín, ktorý vychádza v 35 jazykoch v 110 krajinách sveta, má na prvej strane zvyčajne hollywoodske hviezdy, modelky či speváčky v priliehavom oblečení a rieši na svojich stranách vzťahy, zdravie či módu a životný štýl.

Podpora kampane

Tentoraz má silný motív Lea Burnetta podporiť mimovládnu organizáciu Karma Nirvana, ktorá od roku 1993 pomáha obetiam rodinného násilia a sobášov z donútenia. Vychádza zo skutočného príbehu 17-ročnej Britky s pakistanským pôvodom Shafiley Ahmenovej, ktorú v septembri 2003 udusili vlastní rodičia pred jej súrodencami, aby zachránili česť rodiny, keď Shafilea odmietla dohodnuté manželstvo.

Rodičov odsúdili až v roku 2012 na 25 rokov väzenia. Donútené manželstvá sú v Anglicku a Walese stále legálne a platiť to bude až do leta tohto roka, keď sa zákony zmenia. Potom bude podľa denníka Daily Mail za manželstvo z donútenia hroziť najmenej sedem rokov väzenia.

Cosmopolitan s obeťou vraždy cti na titulnej strane si čitatelia kúpiť nemôžu. Bol pripravený pre špeciálny večer so zástupcami hornej komory britského parlamentu (House of Lords), aby tak časopis podporil vyhlásenie dňa na pamiatku obetí vrážd zo cti. Vyhlásený bude 14. júla, v deň, keď by Shafilea oslavovala narodeniny.

Päť tisíc obetí

„Sme nesmierne hrdí na našu kampaň na počesť obetí vrážd zo cti. Viac ako 100-tisíc ľudí podporilo kampaň spolu s organizáciou Karma Nirvana. Výsledkom je, že 14. júl sa stane dňom, keď si budeme tieto obete pripomínať,“ povedal pre Daily Mail hovorca Cosmopolitanu.

Podľa organizácie Karma Nirvana zaznamenajú každý rok asi 5000 obetí vrážd cti, z toho 12 vo Veľkej Británii. Minulý rok registrovali britské úrady 1302 prípadov núteného manželstva. Každý mesiac do organizácie volá asi 700 ľudí, prevažne mladých žien, že ich chcú nasilu vydať.

khloe

Na titulnej strane Cosmopolitanu, ktorý si v Británii kúpiť môžete, je fotografia americkej modelky Khloe Kardashian (sestra Kim). Modelku spomenul magazín na svojej webovej stránky hellogiggles.com asi 1000-krát, obete vrážd zo cti 14-krát.

Autorka článku Kit Steinkellnerova oceňuje kampaň Cosmopolitanu a píše o novej odvážnej ére ženských magazínov.