Každoročne koncom júna odborová organizácia pôsobiaca v zamestnaní môjho manžela organizuje veľmi zaujímavý deň venovaný deťom. V outdoorovom teréne v Bratislave. Chutné jedlo, nápoje. Darček pre deťúrence už pri vchode, kúzelník, vozenie na koni, ukážky zbraní, prvej pomoci, požiarnej techniky a hlavne súťaže honorované akože peniazmi. Stačí absolvovať a za zarobené si deti nakupujú v pripravenom obchodíku. Samozrejme hlavne sladkosti a hračky.

Zo všetkých súťaži sa vymyká jedna disciplína, ktorú naši synovia, keď ešte boli menší a vedeli si deň naplno užiť, vôbec nemuseli. Priam ju neznášali a zďaleka obchádzali. Skákanie vo vreci. Všetci poznáme. Vlezie sa do mecha, chytí sa za okraje a hor sa k cieľu. Udržať rovnováhu nie je jednoduché a riziko pádu je vysoké.

A teraz premostím k celkom iným vreciam. Abstraktným. K „vrecovaniu“ ľudí. Ku tvrdeniam, že všetci prináležiaci k určitej skupine sú rovnakí. Väčšinou rovnako zlí. Dnešná mládež je skazená. Všetky ženy sú také isté. Všetci kresťania sú rovnakí. Celá cirkev je zlá. Všetci moslimovia sú jednakí. Všetci politici sú rovnakí. Všetkým mužom ide o to isté. Aj Rómovia sú ako cez kopirák.

Nespravodlivé a primitívne generalizovanie. Strčení v mechoch skackajú a čaká sa na ich pád. Jeden pomýlený kňaz zneužil dievča a informácia koluje všetkými informačnými kanálmi. Ďalších tisíc obetavo pomáha, ale tí nie sú zaujímaví. Zopár kňazov podporuje extrémizmus, no koľkí hlásajú dobro, pravdu, lásku, súcit, milosrdenstvo, toleranciu to sa na verejnosť bežne nedostane. Kresťanským mamám nevadí pokrivená morálka (nebudem menovať) politika, lebo veď sa stará o svoje deti. Mne osobne teda vadí.

Mládež nerešpektuje učiteľov ani rodičov. Fajčia, drogujú, sexujú, chodia poza školu. Slušné dievča sa cíti nenormálne v prostredí „dnešnej mládeže“. Stredoškolská učiteľka na rodičovskom vraví: „Kiežby bolo v triede viac takých ako vaša dcéra.“ Všetky ženy sme rovnaké. Rozumej rovnako hysterické, márnivé, nerozhodné, klebetné, naivné, slabé. Riadna somarina!

Kvôli zopár zvráteným násilným moslimom nechceme tu žiadneho, lebo aj všetci ostatní sú teroristi. Rómovia sú príživníci nás bledších, nechce sa im pracovať a majú sa dobre. Nechcela by som sa mať tak „dobre“  ako tí chudobní ľudia v špinavých, chorých rómskych osadách.

Všetkým mužom ide o to isté. Hej, mnohým ide. Mám však kamaráta, ktorý sa o to isté, z úcty ku mne, nikdy priamo a ani nepriamo manipuláciami nesnažil. A čo politici? Keď už sú všetci akože rovnakí zlodeji, klamári, tak si zvolíme aspoň tých naj, čo sa tak bravúrne prezentujú.

Prečo ľudia generalizujú? Prečo hádžu rôznych ľudí do jedného vreca? Pretože sú každodenne vystavení sile negatívnych informácii. Pretože je nám zlo denne servírované ako niečo bežné, prevládajúce, ústredné. A ľudia sa boja a vyrábajú si predsudky. A mnohí zavrecovaní sa potkýnajú o mechy, do ktorých boli neprávom navlečení.

 Predsa len by sme do vriec mali čosi nahádzať, zviazať a vyšmariť ďaleko preč. Nenávisť, závisť, zneužívanie, šikanu, mobbing, bossing, korupciu, krádeže, podvody, ohováranie, podvádzanie, krivé svedectvá, chladné manipulácie... a sústrediť sa na všetko krásne, čo nám život na Zemi núka. Lebo aj keď je zlo viac medializované, hlasnejšie a silácky sa prezentuje, nie je dominantné.  

 

Prečítajte si aj Bezbrehá obetavosť mám