BRATISLAVA. On je malý chlapec po dvoch operáciách srdiečka, ktorý prišiel o mamu. Ona je zrelá žena, ktorá prišla o manžela a v novom meste začína život odznova. Obom majú pomôcť dostať sa z najhoršieho kabelky luxusných značiek, ktoré sa budú za zlomkové ceny predávať na ďalšom ročníku 1. garážového staromestského výpredaja v Bratislave.

„Príbeh dvojročného kardiopacienta Ferka z Cingeľového Lazu ma chytil za srdce a ani sekundu som neváhala  podporiť výzvu primára Oddelenie detskej kardiochirurgie v Bratislave MUDr. Mateja Nosáľa. Malý dvojročný chlapček, ktorý už ako bábätko absolvoval dve operácie srdca, prišiel o milovanú maminku. Potom, čo Anička (maminka) s ním ležala pol roka v nemocnici, zomrela na onkologické ochorenie. Jej diagnóza zasiahla celé oddelenie,“ hovorí autorky myšlienky Miriam Šramová, ktorá zverejnila výzvu Staromestského garážového výpredaja 100 kabeliek pre dobrú vec.

 

 

Deti ostali bez mamy

Po smrti mamy ostal otec s tromi dcérami a Ferkom sám. Dvojičky Majka a Anička majú 12 rokov, najstaršia Julka 16. Aby uživil rodinu, chodieva na týždňovky do zahraničia. So starostlivosťou o deti mu pomáhajú najbližší. Malý Ferko má ešte jednu operáciu srdiečka pred sebou. „Každá žena, dáma slečna,  ktorá vlastní nepotrebnú kabelku, ju môže  priniesť alebo poslať na adresu Staromestského garážového výpredaja. Kabelky sa 10. decembra budú predávať za zlomkové ceny. Výťažok poputuje nadácii MUDr. Nosáľa Šťastné srdcia a priamo rodine malého kardiopacienta,“ hovorí Mimi Šramová.

Po zverejnení príbehu ju milo prekvapil aj záujem ľudí podporiť výzvu aj finančne. Zverejnila preto účet Nadácie Šťastné srdcia (VÚB, a.s. 3157889251/0200, IBAN: SK44 0200 0000 0031 5788 9251,  BIC: SUBASKBX), kde ľudia môžu malému Ferkovi zasielať peniaze, keď do poznámky dajú Ferko. Nadácia všetky vyzbierané peniažky potom minie na potrebné veci pre Ferka a jeho rodinku.

„Výzvu 100 kabeliek som zverejnila na našej  facebookovej stránke. Pomyslela som si, do akcie je šesť týždňov, tých 100 kabeliek snáď vyzbierame. Bola som v totálnom šoku, keď som si ráno našla 62 mailov, odpovedí od žien z celého Slovenska ba aj Čiech so záujmom pomôcť. Odvtedy nám pravidelne zvoní kuriér a mne telefón, so zásielkami. Solidarita je úžasná vec. Ďakujem týmto všetkým ženám, ktoré sa do výzvy zapojili. Verím, že dobro sa odpláca dobrom,“ prezradila svoje pocity Mimi, ktorá s mnohými ženami pri odovzdávaní kabeliek prehodila pár viet.

 

Mimi Šramová a vyzbierané kabelky.

 

Smutné príbehy kabeliek

Zarazilo ju, že za mnohými kabelka je kus životných príbehov nešťastných žien. Podvody, rozvody, nevery, týranie. Sklamania, podrazy, podpásovky, depresie. „Existujú vôbec na svete šťastné ženy? Častokrát tí, čo majú najmenej, majú snahu čo najviac pomôcť. Tí, ktorí sú sami nešťastní, činia dobro, lebo veria, že sa im to raz vráti. V duchu stojím pri všetkých týchto ženách-bojovníčkach. Bojujú so svojim osudom a hľadajú a čakajú na svoje šťastie. Lebo každá z nás má právo byť v živote šťastná,“ vyznala sa zo zážitkov.

Z 1. staromestského garážového výpredaja poputuje výťažok aj pani zo stredného Slovenska, ktorá v Bratislave začína po smrti milovaného manžela nový život. 

 

 

„Pani zo stredného Slovenska práve získala prácu v Bratislave, práce sa neštíti a o našu podporu nežiadala. Našli sme si ju sami a rozhodli sa podporiť, lebo symbolizuje silu postaviť sa na vlastné nohy bez ohľadu na vek. Všetci máme vlastné maslo na hlave, svoje problémy. Každý z nás sa varí vo vlastnej šťave, to si môžete byť istí. Či je to rodina, priatelia, robota alebo choroba. Každý z nás má niečo. Polemizovať o tom, kto z nás ma ťažší život rovná sa debate či bola skôr sliepka alebo vajce. Hlavne mi to príde zbytočné a detinské. Každému človeku, ktorý rieši takéto veci a obúva sa do druhých , prajem aby sa išiel niekedy pozrieť na oddelenie detskej kardiochirurgie alebo onkológie. Tam pochopí, čo je to nešťastie, keď sa pozrie tvárou v tvár ľudskému utrpeniu,“ upozorňuje Miriam Šramová, ktorej je cťou, že spolu so svojimi kamarátkami môžem pomáhať malému Ferkovi a pani Danke. Robia to tak, ako to cítia. „ A vieme, že to robíme dobre!“

Prvý staromestský garážový výpredaj aj luxusného tovaru a hlavne kabeliek za zlomkové ceny bude 10. decembra  od 10.00 hod v bratislavskom Funuse. V prípade záujmu o zbierku môžte kontaktovať Miriam na telefónnom čísle 0911 656 524. A Ženy v meste tam, samozrejme, nebudú chýbať.

 

Pani Dana.

 

Prečítajte si aj Svetové značky za euro pomôžu tentoraz deťom