VIEDEŇ, BRATISLAVA.  Rakúsky Semmering dnes otvoril zimnú sezónu, ktorá bola niekoľko dní ohrozená. Lyžovanie v jednom z najznámejších rakúskych stredísk, ktoré sa nachádza iba 150 kilometrov od Bratislavy, nezískalo minulý týždeň od úradov povolenie na prevádzku. Ako uviedli denníky Österreich  a News ministerstvo dopravy zakázalo vlastníkovi strediska - ukrajinskej skupine Panhans stredisko Zauberberg-Semmering otvoriť, hoci ostatné lyžiarske strediská už fungovali.

"Dôvodom je absencia manažéra ako to diktuje zákon o lanovkách," povedala hovorkyňa ministra dopravy Jörga Leichtfrieda pre News.

 

Foto - semmering.com

 

Otvorili takmer všetky strediská

Šéf ukrajinského vlastníka skupiny Panhans Viktor Babushchakpotvrdil, že od dnes sa lyžuje. "Áno, môžeme oficiálne začať prevádzku strediska," povedal pre ORF.  Ako bonus majú dnes lyžiari od 8:30 do 10:30 hod. lyžovanie zadarmo.

Zimná sezóna v Dolnom Rakúsku sa začala s predstihom už minulý piatok, kedy otvorili takmer všetky strediská. V stredisku Hochkar dokonca otvorili ešte o víkend skôr. Mnohé strediská dúfajú, že to bude rekordná sezóna. „Sneh napadol tento rok skoro a nízke teploty dovoľujú zasnežovať, je to pre nás šťastná kombinácia,“ povedal pre ORF Christoph Madl, šéf organizácie na podporu rozvoja cestovného ruchu Niederösterreich-Werbung .

 

 

Katastrofa pre obec Semmering

Semmering má ako dovolenková destinácia dlhú tradíciu a veľký význam pre turizmus v regióne, kde na seba viaže veľa pracovných miest. Zatvorenie strediska by tak bolo „katastrofou“, povedal starosta obce Semmering Horst  Schröttner. "Ubytovanie je na Vianoce plne obsadené – a hostia potrebujú lyžovanie,“ povedal pre News.

Panhans Holding v roku 2014 vstúpil do Semmeringu s investíciou 56 miliónov eur. Veľká časť investície mala ísť na lanovky a rekonštrukciu jedného zo štyroch hotelov – Grand Hotel Panhans. Opravy sa však zdržali, v októbri navyše pri razii našla finančná polícia 17 ilegálne pracujúcich zamestnancov, piati mali falošné dokumenty. Podľa Babushchak je to zodpovednosť dodávateľov. 

 

Prečítajte si aj Aktívne športujete? Určite s termo bielizňou, ktorá obsahuje striebro