BERLÍN, BRATISLAVA. Vo februári poslala list starostovi nemeckého mesta Detmold Rainerovi Hellerovi, aby ho poučila, že Osvienčim bol „jednoznačne uznaný“ pracovný tábor a nie najväčší vyhladzovací tábor nacistov. Zopakovala to aj miestnym novinám.

Pred súdom, kde túto formuláciu musela vysvetľovať, si ešte priťažila, keď o osobe, ktorá holokaust prežila, povedala, že je to len „údajný svedok“. Ursula Haverbecková (87) tak za popieranie holokaustu pôjde do väzenia na osem mesiacov. Proti rozsudku sa ešte môže odvolať.  

 

 

 

Viac ako žiadal štátny zástupca

Sudkyňa jej vymerala vyšší trest než požadoval štátny zástupca.  Podľa agentúry DPA povedala, že Haverbeckovej chýba „súdnosť“, keď priamo v súdnej sieni povedala výroky, ktoré podliehajú trestnému stíhaniu.

Haverbecková je známou pravicovou extrémistkou. Vdova po bývalom nacistickom funkcionárovi bola už viackrát v minulosti odsúdená za podobné spochybňovanie holokaustu a hrôz druhej svetovej vojny.

Haverbecková bola za popieranie holokaustu odsúdená niekoľkokrát. V rokoch 2004, 2007 a 2009 dostala peňažnú pokutu, súd v Hamburgu jej vymeral 10 mesiacov väzenia, ale rozsudok ešte nie je právoplatný. Ďalšie procesy ešte bežia.

 

Poľský prezident Andrzej Duda  s tými, čo prežili, počas príhovoru pri príležitosti 71. výročia oslobodenia Osvienčimu. 

 

Vraždili v plynových komorách

Osvienčim spochybnila v liste starostovi v čase súdneho procesu s bývalým dozorcom koncentračného tábora Osvienčim Reinholdom Hanningom, ktorého obžalovali z vraždy 170-tisíc ľudí.

Osvienčim, ktorý označila iba za pracovný tábor, sa stal symbolom holokaustu. V tábore neďaleko poľského Krakova zavraždili nacisti počas vojny v plynových komorách viac ako milión ľudí, prevažne židov. V januári 1945 oslobodili vojaci Červenej armády asi 7000 zajatcov, ktorí prežili a svedčili o tom, čo sa tam dialo.

 

Prečítajte si aj Múzeum v Seredi má pripomínať utrpenie slovenských Židov