BRATISLAVA. Anestéziologické a resuscitačné prístroje, liečiva, zdravotnícky materiál, skladacie postele, prikrývky a ďalšie potrebné veci na záchranu ľudských životov odovzdá organizácia MAGNA. Ide o humanitárnu pomoc Slovenska určenú nemocniciam na území, cez ktoré utekajú ľudia z Aleppa. Tam sa momentálne odohrávajú najväčšie boje v rámci ozbrojeného konfliktu v Sýrii.

 

Slovenská humanitárna pomoc.

 

Ľudia nemajú vodu, jedlo ani lieky

„Situácia je neprehľadná počas noci masaker a bombardovanie vo východnej časti Aleppa ustálo, prímerie sa prerušilo. Ľudia nemajú prístup k pitnej vode, jedlu ani zdravotnej pomoci. Vo vnútri máme hlásených minimálne 700 ťažko zranených ľudí, ktorí potrebujú okamžitú zdravotnícku pomoc. Prisľúbená evakuácia obyvaťeľstva zatiaľ nezačala.“, komentuje situáciu operačná riaditeľka organizácie MAGNA Denisa Augustínová.

V nadväznosti na aktuálnu situáciu bolo identifikovaných 6 nemocníc, do ktorých by sa po spustení prisľúbenej evakuácie mali premiestniť zranení ľudia práve z Aleppa, predpokladá sa evakuácia asi 50 000 ľudí. V 3 z týchto šiestich nemocníc MAGNA lieči a práve sem smeruje aj humanitárny konvoj Slovenskej republiky.

„Všetky nemocnice sa nachádzajú na území, cez ktoré uniká civilné obyvateľstvo z oblasti Aleppa. Konkrétne ide o nemocnice: Bab Al-Hawa Hospital (35km od sýrsko-tureckých hraníc), Atareb Hospital (približne hodina od Aleppa), Agrabat Hopsital (okolo pol hodiny od Aleppa, bližšie k Idleb). Ceníme si iniciatívy Ministerstva zahraničných vecí a Ministerstva vnútra Slovenskej republiky ako aj participácie zo strany všetkých partnerov na dodaní humanitárneho materiálu aj zo strany firiem Chirana Medical a.s., Pharma Group a.s., Unimed Pharma s.r.o. a Hartmann Rico a.s“, dodáva Denisa Augustínová.

 

Študentky držia bábiky, ktoré symbolizujú zomierajúce deti v sýrskom Aleppe počas včerajšieho pochodu v Sarajeve.

 

Misiu otvorili v apríli

MAGNA otvorila misiu v Sýrii po uzavretí Balkánskej cesty v apríli 2016. Vďaka projektom zvyšuje prístup ku kvalitnej primárnej a urgentnej zdravotnej starostlivosti, vrátane traumatologickej, chirurgickej, starostlivosti o reprodukčné zdravie a špecializovanej psychosociálnej starostlivosti a to pomocou prevádzky mobilných a statických zdravotných služieb. Súčasťou sú aj školenia a podpora zdravotníckeho personálu, ktorý v krajine ostal. MAGNA zabezpečuje chod nemocníc, zdravotnícky materiál, vrátane materiálu pre laboratória a krvnú banku a zaisťuje pravidelné dodávky liekov.   

„V modernej histórii sme ešte nezažili vojnu, kde sú cieľom lekári a zdravotnícky personál, ktorí pomáhajú jednej i druhej strane konfliktu. Nemocnice a zdravotnícke zariadenie sú bombardované každé dva dni, takže mobilné zdravotnícke služby sú jediná možnosť, ako môžete zraneným pomôcť,“ povedal v Martin Bandžák, riaditeľ humanitárnej organizácie Magna, keď v máji spustili kampaň na pomoc sýrskym lekárom a nemocniciam. 

MAGNA vyhlasuje zbierku „Pomôžte Aleppu“, z ktorej všetky prostriedky budú smerovať na urgentnú zdravotnú starostlivosť pre obete bojov v Aleppe.  Ľudia na Slovensku môžu pomôcť zaslaním SMS na číslo 836. SMS je jednorazová, má hodnotu 5Eur a platí pre všetkých operátorov. Prispieť sa dá i priamo na účet verejnej zbierky : IBAN CODE:SK5811000000002943004292 BIC (SWIFT): TATRSKBX a online príspevkom na www.magna.sk.

 

Kampaň za sýrskych lekárov v Bratislave. 

 

Prečítajte si aj Lekárov v Sýrii zabíjajú cielene. Pomôcť im môžu Slováci