„Kedykoľvek, ja sa prispôsobím,“ odpoviem známej, ktorú náhodne stretnem na ulici. Naposledy som ju počula v telefóne pred rokom a pol, keď som ešte 18. rok pracovala v televíznom spravodajstve a niečo potrebovala. Nikdy predtým a asi ani nasledujúce roky, s ňou na kávu už asi nepôjdem, lebo nezavolá, pokiaľ nebude opäť niečo potrebovať.

„Dajme si spolu kávu!“ povedala mi známa, s ktorou som na káve nikdy predtým nebola. Raz som ju bola pozrieť pred dlhými rokmi v nemocnici, keď som ju chcela potešiť, aby vedela, že v tom nie je sama. Potom už len chodili maily, s čím by som jej vedela pomôcť. Na prvú kávu po dlhých rokoch prišlo po mojom odchode zo spravodajstva aj s kamarátkou, vraj pred ňou môžem všetko. A padali otázky na dôvod odchodu, prečo, ako, kto a s kým a podobne. Keď sme sa lúčili povedala: „ Voláme si a dáme si  kávu.“ Už nezavolala.

Pozývame na kávu napriek tomu, že už keď otázku kladieme vieme, že sa nikdy neuskutoční. Možno už nič nepotrebujeme, alebo len preto, že sme sa náhodne stretli. Ale znie to tak dobre, priateľsky. Priatelia si však čas na kávu nájdu.

Ďakujem za všetky takéto kávy.

Šetrime kávou a šetrime aj svoj čas. Pre ľudí, ktorí si ho zaslúžia. Pime ju v príjemnom prostredí s jej jedinečnou vôňou s ľuďmi, ktorých máme radi a ktorí majú radi nás. Ktorí vedia zavolať na kávu len tak, na kávu, ktorá sa aj uskutoční, aj keď môže byť z objektívnych dôvodov niekoľkokrát preložená. Strávme čas na káve so serióznymi ľuďmi, ktorí nielen vyťahujú a berú, ale aj vracajú. S takými, ktorí si nás vážia.

Tak slovensky sa smejeme a mudrujeme, akí sú Američania trápni, keď zdravia - Hallo, How are you, a pritom ich vôbec nezaujíma, ako sa máme. Že, akí sú neúprimní. Čo by asi oni povedali na to naše slovenské - Mali by sme ísť na kávu! Na kávu, ktorá sa nikdy neuskutoční. Buď preto, že nič nepotrebujeme alebo jednoducho nemáme čas. „Veď vieš ako to chodí, mám toho strašne veľa!“

Lenže sú aj kávy, ktoré mrzia celý život. Už sa totiž nikdy neuskutočnia. Lebo neviem, či v nebi kávu podávajú.

 

Prečítajte si aj Karma je zdarma