LOS ANGELES, BRATISLAVA. Svetoznámy americký filmový a divadelný herec stale patrí medzi najpopulárnejšie, ale zároveň i profesionálne najvyspelejšie herecké osobnosti amerického filmového Hollywoodu.

Na prelome 60. a 70. rokov dvadsiateho storočia tento nenápadný muž nižšieho vzrastu narušil predstavy divákov o hollywoodskej mužskej hviezde. Známy je svojou dôkladnou prípravou na úlohy, ktoré išiel hrať. Filmové príbehy priblížil životu a problémom súčasného človeka. Za to všetko si získal priazeň divákov na celom svete a mnoho ocenení od filmových a divadelných odborníkov.

 

 

Začínal v reklame a v divadle 

Dustin Hoffman, celým menom Dustin Lee Hoffman, sa narodil 8. augusta 1937 v Los Angeles v štáte Kalifornia v Spojených štátoch amerických (USA). Po štúdiách na viacerých školách, ktoré začal a nedokončil (chcel byť klavíristom, lekárom) sa rozhodol, že bude hercom. V New Yorku najskôr účinkoval len v reklamných šotoch a občasných malých televíznych úlohách. Popri tom si zarábal rôznymi prácami.

V roku 1960 začínal ako divadelný herec na Broadwayi, kde zožal ovácie kritiky za svoje účinkovanie a v roku 1966 získal cenu Obbie Award, ktorá sa udeľuje najlepšiemu divadelnému hercovi sezóny na Off Broadwayi. Krátky čas pracoval v New Yorku ako asistent réžie. Celý život sa striedavo venuje divadlu a filmu.

 

Dustin Hoffman vo filme Absolvent v roku 1967.  Foto - TASR/AP

 

Zažiaril ako Absolvent 

Pre film ho objavil režisér Mike Nichols, ktorý celkom neznámemu mladíkovi zveril veľkú filmovú rolu vo filme The Graduate (Absolvent, 1967), kde hral citlivého, neskúseného mladého muža, absolventa vysokej školy. Za herecký výkon ho nominovali na Oscara. Ďalšie nominácie získal za úlohy vo filmoch Midnight Cowboy (Polnočný kovboj, 1969), Lenny (1974), Kramer vs. Kramer (Kramerová versus Kramer, 1979), Tootsie (1982), Rain Man (1988) a Wag the Dog (Vrtieť psom, 1997).

 

Dustin Hoffman s manželkou.  Foto - TASR/AP

 

Sošku Oscara získal dvakrát a to za úlohu rozvedeného otca starajúceho sa o syna vo filme Kramer vs. Kramer a za úlohu autistického brata vo filme Rain Man. Film Tootsie nakrútil v réžii Sidneyho Pollacka. Stvárňuje tu herca, ktorý keď nemôže zohnať prácu, preoblečie sa za ženu a získa nielen úlohu, ale s ňou i veľký úspech. Hoffman s nesmiernym šarmom zahral veľmi náročnú dvojrolu a práve vďaka jeho prirodzenému herectvu mal film veľký divácky úspech.

 

 

Zahral všetko

Vzhľadom na jeho mimoriadnu hereckú všestrannosť prichádzali ďalšie filmové úlohy i ďalšie úspechy. Herec si úlohy starostlivo vyberal. Nakrútil napríklad životopisný film Papillon (Motýľ, 1973). S režisérom Alanom Pakulom nakrútil film All the President's Men (Všetci prezidentovi muži, 1976), v ktorom dvojicu novinárov, ktorí prispeli k odhaleniu škandalóznej aféry Watergate skvele vytvoril s Robertom Redfordom.

V roku 1974 sa vrátil na Broadway so svojím režijným debutom All Over Town. Neskôr si zahral v hre Willyho Lomana Death of a Salesman, pri ktorej tiež pôsobil ako producent. Za svoj herecký výkon dostal ceny Drama Desk Award a Emmy. Za úlohu Shylocka v hre The Merchant of Venice bol nominovaný na cenu Tony Award.

 

Za film Tootsie (1982) získal nomináciu na Oscara.   Foto - TASR/AP

 

Medzi jeho ďalšie projekty patria aj film Porota (2003), bláznivá komédia Meet the Fockers (Jeho foter, to je lotor!, 2004), Stranger Than Fiction (Horšie už to nebude, 2006), Barney's Version (Barneyho ženy, 2010), The Program (Pád legendy, 2015). Stále sa podieľa na príprave ďalších nových filmov. Svoje postavy dokáže psychicky prepracovať do najmenších podrobností, dokáže hrdinom vpísať pečať hoffmanovskej neopakovateľnosti.

Oslávenec Dustin Hoffman má svoju vlastnú produkčnú spoločnosť, ktorá produkovala niekoľko filmov, v ktorých aj sám hral.

 

Dustin Hoffman.  Foto - TASR/AP

 

Prečítajte si aj Vo veku 90 rokov zomrela Barbara Sinatrová,vdova po Frankovi Sinatrovi