Naspievali spolu legendárny duet V slepých uličkách, vytvorili nezabudnuteľný pár v kultovom televíznom muzikáli Neberte nám princeznú. So zosnulým Miroslavom Žbirkom sa lúči aj speváčka Marika Gombitová.

Gombitová poslal odkaz Žbirkovi

"Môj drahý Meky, veľmi mi budeš chýbať. Si v mojom srdci navždy. S láskou Tvoja princezná," uviedla na sociálnej sieti Gombitová.

Marika Gombitová a Miro Žbirka spolu vytvorili pôsobivý spevácky pár. Spolu boli v kapele Modus v druhej polovici 70. rokov. Nahrali spolu aj piesne V slepých uličkách, Nespáľme to krásne v nás či Tajnosľubná a účinkovali v televíznom muzikáli Neberte nám princeznú (1981). 

Prezidentka Čaputová: Žbirka ostane legendou 

Miroslav Žbirka bol a zostane legendou. "Vďaka jeho nadaniu znel slovenský pop aj v časoch hlbokého socializmu absolútne svetovo," napísala v súvislosti s úmrtím speváka a skladateľa Miroslava Žbirku prezidentka Zuzana Čaputová.

Podľa nej vytvoril desiatky hitov, ktoré pozná celé Slovensko a Česko, texty jeho piesní poznáme všetci naspamäť. "Miro Žbirka nikdy nebol nemoderný chlapec, ako o tom spieval v jednej zo svojich piesní. Naše spomienky na mladosť zostanú navždy spojené s ním," skonštatovala Čaputová s tým, že typický pre neho bol sveter,  okuliare a úsmev. "Vždy som mala pocit, že vôbec nestarne," dodala Čaputová.

 

Lúčia sa aj Knechtová a Smatanová

Nedokážem prestať plakať...Môj priateľ, jeden z mála v tomto biznise, vzor a človek, ktorý ma mal úprimne rád. Zareagovala na nečakané úmrtie speváka a skladateľa Miroslava Žbirku speváčka Katarína Knechtová. "Mali sme spoločné zážitky, ale aj plány do budúcna. Nedokážem tomu uveriť a nedokážem prestať plakať. Odpočívaj v pokoji, drahý priateľ," odkazuje legendárnemu hudobníkovi.

Správe o Mekyho úmrtí nemôže uveriť ani speváčka Zuzana Smatanová: "Budeš nám neuveriteľne chýbať!! Zostávaš navždy v tvojich pesničkách...," píše speváčka na svojom facebookovom profile.

"Básnici píšu básničky, o facky hrajú kocky, tvária sa trochu bohémsky a trochu idiotsky... všetko bolo veľmi dávno, chodili sme s Denou po meste a spievali, vedeli sme, že Jožova a Mekyho pesnička je aj trochu o nás," komentovala správu o tom, že "Miro zomrel", spisovateľka Veronika Šikulová. "Miro býval na Panenskej, v tom byte vedľa býval... a o kúsok ďalej...," píše okrem iného Šikulová a status uzatvára slovami: "Ťažko sa mi dýcha... na obrus mi padá soľ, a biely neón do vlasov... Toto je kus nášho, môjho sveta. Väčší, akoby sa mohlo zdať..."

Na Mira Žbriku spomína aj Laco Lučenič a Kamil Peteraj

Boli spoluhráčmi v kapelách Modus aj Limit. Na smutnú správu o nečakanom úmrtí Miroslava Žbirku reagoval na sociálnej sieti aj hudobník, skladateľ a producent Laco Lučenič.

"Tých 20 rokov spoločného muzikantského života obsahuje sedem intenzívnych rokov, kedy sme trávili spoločne 24 hodín denne. Dvadsaťštyri hodín denne skutočného života so všetkým, čo život obnáša... to sa nedá vymazať," píše na sociálnej sieti Lučenič.

Spomienku na Mekyho, ktorému produkoval všetky albumy až do roku 1994, uzavrel slovami: "Bolo to silné, intenzívne, neopakovateľné a zanechalo to nezmazateľnú stopu. Life goes on bra... even if my guitar gently weeps... love ya."

Správa o úmrtí Miroslava Žbirku zasiahla aj básnika a textára Kamila Peteraja. "Ako blesk z čistého neba. Vedel som, že Meky má nejaké zdravotné problémy, ale že koniec môže byť až taký fatálny, to som netušil," uviedol pre TASR Peteraj.

"Je to pre mňa veľmi ťažká správa, s Mekym som spolupracoval od jeho začiatkov," spomína Peteraj, ktorý so Žbirkom spolupracoval už na jeho debutovom albume Doktor sen z roku 1980. "Mali sme krásnu spoluprácu, mal veľký melodický talent. Samozrejme, bol vynikajúci spevák a hlavne tomu celému veľmi dobre rozumel," uviedol na adresu slovenského Paula Mccartneyho textár, ktorý s Mekym vytvoril množstvo pesničiek, sú medzi nimi aj legendárne hity zo spomínaného debutového albumu V slepých uličkách a Balada o poľných vtákoch.

Peteraj priznal, že najviac mu budú chýbať nezabudnuteľné chvíle, ktorý autorský tandem prežíval pri tvorbe spoločných piesní. "Stále som mal na jazyku, že sa dohovoríme a k jeho sedemdesiatke urobíme nejakú peknú skladbu. To už nebude, už ju nenapíšeme, ale Meky zostane v mojich spomienkach ako jedna absolútne neoddeliteľná časť môjho života," vyznal sa textár.

S prvým slovenským Zlatým slávikom ostával v neustálom kontakte, aj keď sa Meky rozhodol pre život v Prahe. "Niekedy sme v noci telefonovali celého hodiny, boli sme v neustálom kontakte. To sa, žiaľ, skončilo, tým sa skončila aj jedna etapa môjho života," konštatoval Peteraj. Spomienku na svojho priateľa, ktorý všetkých prekvapil nečakaným odchodom, uzavrel slovami: "Bol to vynikajúci chalan, mal vôňu Bratislavy, aj hovoril s bratislavským prízvukom. Mal v sebe chalanstvo, zmysel pre normálny život, ako ho máme žiť. Sláva ho nikam neuniesla, vždy zostal pevne na zemi, taký ten chalan z Bratislavy."

Miro Žbirka bol legendou

Vo veku 69 rokov zomrel slovenský spevák a skladateľ žijúci v Prahe, moderátor hudobných podujatí, tvorca, ale aj propagátor hudby doma a v zahraničí Miroslav "Meky" Žbirka. Bol legendou slovenskej hudobnej scény, viacnásobný Slávik a víťaz ankety Spevák roka na Slovensku, od roku 2006 člen Siene slávy na Slovensku, hudobník, ktorého albumy vydávané od polovice 80. rokov dosahovali niekoľkostotisícové náklady. Absolvoval množstvo koncertov doma i v zahraničí.

Žbirka bol legendou slovenskej hudobnej scény, viacnásobný Slávik a víťaz ankety Spevák roka na Slovensku, od roku 2006 člen Siene slávy na Slovensku, hudobník, ktorého albumy vydávané od polovice 80. rokov dosahovali niekoľkostotisícové náklady. Absolvoval množstvo koncertov doma i v zahraničí.