Tvárové cvičenie, tvárovú gymnastiku, či jógu už poznáme. Vieme, že ide o posilňovanie svalov na tvári s cieľom dosiahnuť prirodzené omladenie.

V poslednej dobe nastal nový boom. Tvárová masáž, alebo masáž tváre. V čom sa líši masáž tváre od tvárového cvičenia? Je bezpečná? Funguje? Keď budeme chodiť na masáže, nemusíme už doma cvičiť?

Na tvári sa nachádza asi 60 svalov, na krku cca 17. . Niektoré svaly majú tendenciu tuhnúť a skracovať sa, iné ochabujú. Skrátené svaly je potrebné uvoľniť masážou (alebo automasážou), ochabnuté zase spevniť posilňovaním.

Pri masáži mechanicky (rukami, alebo nejakým nástrojom), pôsobíme na tkanivá, aby sme ich uvoľnili. Tkanivami nazývame pokožku, fascie, svaly, nervy a ďalšie vrstvy. Masážou sa vrstvy uvoľnia, tvár sa prekrví a omladí. Výsledný efekt je okamžitý a trvá niekoľko dní.

Tvárové cvičenie, jóga, gymnastika pôsobia predovšetkým na svaly, tie naberaju objem a ak sú ochabnuté, zdvihnú sa. Na efekt si musíme chvíľu počkať, kým sa svaly vybudujú, no dlhšie trvá ako pri masáži.

Existujú dva typy masáže tváre

  1. automasáž, vykonávame si ju v domácich podmienkach 

  2. masáž tváre u špecialistky

Je masáž bezpečná?

Pri automasáži tváre a krku je potrebné poznať niekoľko pravidiel ako zaobchádzať s pleťou. Inak je automasáž bezpečná. Keďže masírujeme samy seba, naučíme sa odhadnúť mieru dotyku a tlaku. Automasážou tváre a krku dokážeme uvoľniť stres a napätie, obnoviť lymfatický systém a pozdvihnúť kontúry na brade a krku. Uvoľnením napätia v tvári môžeme zabrániť migrénam, bolesti čeľustného kĺbu či žuvacích svalov. Domáca samomasáž tváre je výborný spôsob ako ošetrovať svoju tvár a krk, ktorý z dlhodobého hľadiska prináša mnoho benefitov.

Masáž u špecialistky je veľký hráč v oblasti prirodzeného omladenia tváre. Dotyk odborníčky / odborníka je iný ako pri automasáži, ale má podobný efekt. Tvár sa prekrví, uvoľní, zjednotí a omladí. Dôležité je dbať na správny výber špecialistky a navštevovať ju pravidelne. Ak sa doma venujeme automasážam tváre, časový interval medzi masážami u špecialistky je iný. Všetko však závisí ešte od ďalších faktorov, napríklad, ako rýchlo chceme dosiahnuť omladenie tváre a krku, a hlavne, čo pre nás znamená omladenie. Všeobecne sa odporúča návšteva špecialistky každý mesiac až 6 týždňov. 

Keď budem chodiť na masáže, nemusím už doma cvičiť?

Každá z nás je originál a každej funguje niečo iné. V tomto prípade je veľmi ťažké generalizovať. Záleží na veku, stave tkanív, životnom štýle. V neposlednom rade sa všetko odvíja od našej predstavy, čo chceme dosiahnuť a ako rýchlo. 

Kombinácia automasáží, cvikov a masáže v salóne je kombo, ktoré funguje najlepšie pre ženy 40 plus. 

Napríklad: Ingrid, chce začať cvičiť, nikdy nič s tvárou nerobila. Má na seba čas 20 minút denne. Predstavuje si, že za 1 rok si zjemní stračie nôžky, spevní pokožku a kontúry v oblasti čeľuste. Jej tvár je skôr chudá ako plná. 

Čo by som Ingrid poradila? 

  1. návštevu špecialistky na masáž tváre, aby pochopila princíp dotyku, tlaku priamo pri masáži. Vďaka tejto skúsenosti bude vedieť lepšie aplikovať automasáž v domácom prostredí.

  2. Pri spodnej kontúre dobre funguje bukálna, alebo intraorálna automasáž (masáž bukálnej sliznice z vnútornej časti tváre). Ingrid sa bude masírovať 3 - 5 krát do týždňa do 20 minút. 

Po čase, keď bude cítiť, že svaly už nebolia a sú uvoľnené, začne posilňovať.

  1. Vieme, že Ingrid nechce v tvári stratiť objem, bude cvičiť málo opakovaní s dlhou intenzitou. Cvikov stačí 6 až 8, čo stihne za 20 minút, ktoré má na cvičenie denne. 

  2. Pomer sa zmení na 3x do týždňa posilňovanie zakončené krátkou masážou a 1x do týždňa intenzívnejšia automasáž tváre, krku a aj dekoltu. 

  3. 1x za 6 týždňov až 2 mesiace, odporúčam masáž tváre špecialistkou. 

Pri pravidelnej rutine by sa mali výsledky dostaviť počas pár týždňov. Masážami sa svaly na tvári uvoľnia, uvoľnia sa aj vrásky, ktoré boli spôsobené svalovým napätím. 

O tri mesiace svaly získajú objem vďaka posilňovaniu. Zhruba každé 3 mesiace sa v pokožke tvorí nový elastín a kolagén. Ingrid bude čím ďalej, tým viac spokojná so svojou tvárou a krkom. 

Kruhy pod očami a stračie nôžky sa zjemnia a spevní sa spodná kontúra. Pokožka bude mať peknú farbu, bude zjednotená bez očividných pórov. Ingrid sa stane  sebavedomejšiou, krajšiou a bude presne vedieť čo jej tvári prospieva. Automasážami si bude vedieť postupne uvoľniť stres z čela, no aj stuhnutý krk, chrbát, ruky alebo nohy. Pochopí, že automasáže sú jednoduché a intuitívne a zaradí ich do svojho životného štýlu. 

Vďaka interakcii so svojou tvárou Ingrid pochopí čo a kedy jej funguje najlepšie. Bude si vedieť sama podľa seba skombinovať a určiť mieru intenzity cvičenia a masáží. Svoje výsledky bude konzultovať so špecialistkou, ktorá jej bude schopná v prípade potreby upraviť rutinu. 

 

Masáže tváre majú terapeutické účinky, ktoré pôsobia na celé telo. Už len uvoľnenie žuvacích svalov a okolie čeľustného kĺbu môže pomôcť pri nespavosti a bolestiach hlavy. 

Ďalšou dobrou správou je, že čím dlhšie cvičenie a masáže robíme, tým lepšie výsledky vidíme na svojej tvári. 

Nedá sa úplne povedať, čo je z tejto kombinácie cvičenie, automasáže, masáže u špecialistu, najúčinnejšie. Každá sme individuálna a záleží len na nás. Nezabúdajme však na to, že naše sebavedomie sa spája s tým, v akej kondícii je naše telo. Starostlivosť o telo a tvár má pozitívny vplyv nielen na náš život, ale aj na život našich blízkych.