Britský denník Financial Times spolu s Google vybrali sto najlepších inovátorov strednej a východnej Európy. Je medzi nimi osem Slovákov, z toho jediná žena – spoluzakladateľka Pixel Federation Lucia Šicko. Šicko sa snaží meniť spôsob vzdelávanie detí a prepojiť ho so svetom počítačových hier.

"Cítim obrovskú zodpovednosť a absolútnu pokoru - za Pixel federation a Edufactory stojí veľa ľudí, ktorí interne podporujú, participujú alebo z externého prostredia pristupujú k spoločným projektom, ktorých cieľom je zlepšovať vzdelávanie pre potreby 21 storočia. Ja vnímam svoju silnú stránku v schopnosti prepájať, premostovať a konzistentne, zodpovedne kultivovať ecosystém. Verím, že to, čo robíme, dáva zmysel a vie urobiť pozitívnu zmenu, ktorú aj reálne pocíti, čo najviac ľudí," povedala Šicko pre Ženy v meste. 

Rebríček New Europe 100 Challengers vyberá inšpiratívnych inovátorov z 20 krajín strednej a východnej Európy a vyšiel štvrtýkrát. Vyberá z ľudí, ktorí sa snažia meniť spoločnosť, politické či podnikateľské prostredie v regióne a prezentujú nové prístupy k pretrvávajúcim problémom.   

 

 

Medzi ocenenými Slovákmi sú zakladateľ Martinusu Michal Meško, Ján Hargaš zo Slovensko.Digital, odborník na otvorené dáta a otvorené vzdelávanie Ján Gondoľ, autor projektu Konšpirátori.sk Ján Urbančík či špičkový vedec Pavol Čekan s kolegami Petrom Kiliamom a Vladimirom Wolfom.

Do zoznamu inovátorov sa vyberajú ľudia podľa toho, akú mieru inovácií a odvahy ukázali a aká je celková prospešnosť projektu. Zo sto inovátorov je 23 žien, najviac ich je z Poľska. 

 

Prečítajte si aj Kráľovské rodiny milujú perly, Slovenky sú viac na šperky, čo sa ligocú. Alexandra Madrova to chce zmeniť