V rebríčku 100 najvplyvnejších žien sveta časopisu Forbes za rok 2019 je 23 nováčikov - žien, ktoré menia pomery v spoločnosti a často so sebou ťahajú aj ďalšie ženy. Mnohé z nich sú prvé alebo aj jediné vo svojich sférach. Forbes vypichol Vicki Hollubovú (v rebríčku č. 47), prvú ženu na čele významnej americkej ropnej spoločnosti, Sophie Wilmesovú (č. 65), prvú belgickú premiérku a Zuzanu Čaputovú (č. 80), prvú prezidentku Slovenska.

Americký Forbes ju do rebríčka zaradil nielen preto, že v roku 2019 vyhrala v prezidentských voľbách, ale ocenil jej inauguračný prejav, v ktorom sľúbila zlepšiť justičný systém a bojovať proti korupcii.

Forbes 2019: Najvplyvnejšie ženy sveta 

Ženy, ktoré patria k najvplyvnejším za rok 2019, vedú spoločnosti alebo krajiny a majú jedno majú spoločné: Získali vplyv v oblastiach, ktoré sú dominantou mužov. Pripravujú tak pôdu pre ďalšie ženy a zvyšujú možnosť, že ženy raz a navždy prerazia sklenené stropy, ktoré sú prekážkou cih postupu na najvyššie pozície. 

Ženou, ktorá sa dostali na najvyššiu pozíciu medzi nováčikmi, je Ursula von der Leyen (č. 4), ktorá sa v júli 2019 ako prvá žena stala prezidentkou Európskej komisie a je zodpovednou za legislatívu, ktorá ovplyvňuje životy viac ako 700 miliónov Európanov. Von der Leyenová, ktorá bola predtým ministerkou obrany v spolkovej vláde kancelárky Angely Merkelovej, si presadila vyšší počet žien zastúpených v Európskej komisii. Vo svojom prejave pripomenula, že “od roku 1958 bolo 183 komisárov, z toho ale iba 35 žien”. Komisia pod jej vedením má 11 komisárok a 15 komisárov. 

Ďalším novým menom v ženskom zozname je Julia Sweet, ktorá sa v septembri 2019 stala generálnou riaditeľkou poradenskej spoločnosti Accenture. Rozrastá sa tak skupinka generálnych riaditeliek amerických spoločností kótovaných na burze Standard & Poor´s 500 (S&P 500). 

 

Foto - Forbes

Forbes 2019: Najvplyvnejšie ženy sveta 

„Tohtoročný zoznam najmocnejších žien na svete je zbierka inovátoriek a podnecovateliek, ktoré vedú na svetovej scéne, aby predefinovali tradičné štruktúry moci a vytvorili trvalý vplyv vo všetkých odvetviach a sférach vplyvu,“ uviedla výkonná viceprezidentka Forbes a prezidentka spoločnosti ForbesWomen, Moira Forbesová. 

Najmocnejšou ženou sveta sa už deviatykrát stala nemecká kancelárka Angela Merkelová. Nemecká líderka sa za 16 rokov dostala do rebríčka 14-krát. Druhá skončila prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová, na treťom mieste je predsedníčka Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiová a štvrtá je Ursula Von Der Leyenová, predsedníčka Európskej komisie. Prvú päťku uzatvára generálna riaditeľka spoločnosti  General Motors Mary Barra.

V zozname boli ženy zo šiestich kategórií - najviac ich bolo v segmente podnikanie (31), nasledovali technológie (17), financie (12), médiá a zábava (14), politika (22) a filantropia (4). Spoločne podľa Forbes kontrolujú alebo ovplyvňujú príjmy nad 2,3 bilióna dolárov a dohliadajú na takmer 6,5 milióna zamestnancov.