LONDÝN. Medzinárodná organizácia kávy (ICO) sa v roku 2018 rozhodla pre špecifickú tému pri príležitosti Medzinárodného dňa kávy. Téma znie: Ženy v káve. Podľa ICO ženy zohrávajú rovnako dôležitú úlohu v celom reťazci prípravy kávy ako muži. "Zamysleli ste sa nad tým, koľko žien sa podieľa na tom, aby ste si mohli dať svoj obľúbený nápoj?" položila ICO otázku pri príležitosti Medzinárodného dňa kávy, ktorý pripadá na 1. októbra.

 

Prečítajte si

Buďte správni kávičkári. Nepýtajte si piccolo, ani veľké presso

 

Pocta ženám a káve

Ako ďalej ICO vysvetlila tému tohtoročného medzinárodného dňa, myšlienkou je jednoducho vzdať poctu ženám podieľajúcim sa na celom procese - od pestovania cez spracovanie zŕn až po prípravu a predaj kávy.  "Chceli sme podčiarknuť spravodlivosť a rovnosť v sektore pestovania a výroby kávy, od zrna až po šálku kávy, čo znamená upozorniť na ne v prospech celku v tomto sektore," uviedla ICO.

V mnohých krajinách sveta slávili vlastný Deň kávy v rôznych dňoch počas roka. Najväčší producent kávy, Brazília, slávila Deň kávy 24. mája; v USA, ktoré sa považujú za najväčšieho konzumenta kávy, mali tento deň 29. septembra. Každý deň ponúka dobrú príležitosť sláviť čierny nápoj, podotkla ICO. Členské štáty tejto organizácie s cieľom zjednotiť všetky oslavy na celom svete v jeden deň rozhodli, že Medzinárodný deň kávy pripadne na 1. októbra. 

 

Kávové družstvo v Marabe v Rwande.  Foto - TASR/AP

 

Hashtag #InternationalCoffeeDay

Prvýkrát sa Medzinárodný deň kávy slávil v roku 2015, bola mu venovaná osobitná webová stránka a na celom svete pripravili vyše 70 podujatí v 35 krajinách sveta. Na ďalší rok sa uskutočnilo takmer 130 podujatí v 54 štátoch sveta. A vlani sa na oslavách Medzinárodného dňa kávy zúčastnili všetky kontinenty - Od Egypta a Juhoafrickú republiku cez Brazíliu, Kanadu, Nórsku a Grécko po Azerbajdžan, Indonéziu a ešte ďalšie štáty, pripomenula ICO. Avizovala, že v tomto roku sa jej 77 členských štátov, ako aj desiatky združení na celom svete zúčastnia na oslavách Medzinárodného dňa kávy.

Popri degustáciách, akciách a znížení cien v kaviarňach je pri príležitosti tohto dňa možné natočiť krátke video o tom, ako má kto rád kávu, a dať ho na sociálne médiá s hashtagom #InternationalCoffeeDay. Prirodzene, možné je zorganizovať aj prednášku o káve či výstavu - alebo pripraviť iný zaujímavý program.