LUČENEC. Historicky prvou vodičkou Slovenskej autobusovej dopravy (SAD) Lučenec od jej založenia v roku 1949 sa stala koncom vlaňajška Michaela Sviteková. Ako uviedla pre TASR, motiváciu na toto povolanie našla v Českej republike, kde pri služobných cestách v rámci bývalého zamestnania videla množstvo žien za volantom autobusov.

 

 

Práva pri počítači ju nebavila

"Moja bývalá práca pri počítači ma už nebavila, bolo to monotónne a stereotypné. Zareagovala som teda na inzerát, ktorý dala SAD Lučenec, že hľadajú nových vodičov z povolania. Opýtala som sa ich, či by mali záujem aj o ženskú posilu. Oznámili mi, že budú radi, ak budem pre nich pracovať," priblížila Sviteková.

Prvým krokom k jej novému povolaniu bolo zvládnutie všetkých náležitostí pre prácu vodiča autobusu, ako sú vodičský preukaz typu C a D, psychotesty, kvalifikačné skúšky i lekárska prehliadka. Od 18. novembra minulého roka, po splnení všetkých zákonných povinností, pravidelne jazdí v autobusoch spoločnosti SAD Lučenec na linke Katarínska Huta – Cinobaňa – Málinec – Poltár – Panické Dravce – Veľká nad Ipľom – Mikušovce a Píla.

 

 

Boja sa cestovať so ženou

"Za ten čas sa mi už stala aj úsmevná príhoda. V Kotmanovej mi nechceli do autobusu nastúpiť dve dámy. Keď ma totiž zbadali za volantom, zostali zaskočené a povedali, že sa boja cestovať so ženou. Nakoniec však nastúpili a boli spokojné, ako som ich doviezla do Lučenca," poznamenala vodička, ktorá vo svojom povolaní vidí hlavne pozitíva v podobe pestrej práce a stretávania nových ľudí. "Jedinou nevýhodou môže byť pre niekoho skoré vstávanie, ale ja som si už zvykla," dodala.

Podľa slov Radky Segečovej, vedúcej útvaru obchodu a marketingu SAD Lučenec, ich spoločnosť víta možnosť zamestnávania žien. "Budeme radi, keď o túto prácu prejaví záujem viac žien. Pokiaľ by sa objavili ďalšie uchádzačky o miesto vodičky z povolania, veľmi radi ich prijmeme," povedala.

SAD Lučenec zabezpečuje hromadnú prepravu osôb v okresoch Lučenec, Poltár, Rimavská Sobota a Revúca. V súčasnosti zamestnáva celkovo 229 vodičov.