WASHINGTON, BRATISLAVA. Bola autentická a presvedčivá, dokázala nadchnúť a inšpirovať, vybudovala si rešpekt a mala osobitý štýl. Michelle Obamová mala za osem rokov v Bielom dome častokrát väčší vplyv ako samotný americký prezident a jej manžel Barack Obama. Dnes sa v úlohe prvej dámy prihovorila Američanom naposledy.

„Byť prvou dámou bola najväčšia česť v mojom živote a verím, že ste mohli byť na mňa hrdí,“ povedala podľa CNN dojatým hlasom, ktorý sa jej viackrát zlomil.  

 

 

Burcovala mladých

Bol to posledný prejav ženy, ktorá sa stala jednou z najobľúbenejších prvých dám v americkej histórii. A bolo to cítiť. Michelle Obamová sa prihovorila Američanom so slzami v očiach, ale so silným posolstvom. Presviedčala mladých ľudí, aby sa nemáli, aby sa vzdelávali a tvrdo pracovali, aby sa mohli stať, čím len chcú, aj prezidentom.

Hlasom, ktorý sa jej viackrát zlomil, mladých povzbudzovala. „Počujete ma? Nebojte sa. Buďte sústredení. Buďte plní nádeje. Buďte pripravení. Vyzbrojte sa dobrým vzdelaním. Využite vzdelanie na budovanie hodnotnej krajiny. Buďte príkladom nádeje, nie strachu,“ povedala 52-ročná Michelle Obamová.

 

 

„Nenechajte nikoho, aby vás donútil myslieť si, že na vás nezáleží alebo že pre vás nie je miesto v americkej histórii. Nie je tomu tak,“ povedala odchádzajúca prvá dáma v Bielom dome počas tradičného vyhlasovania najlepších školských poradcov uplynulého roka. „Chcela by som, aby ste vy, mladí ľudia, vedeli, že táto krajina patrí vám, vám všetkým, bez ohľadu na to, z akého spoločenského prostredia pochádzate.“ 

V poslednom prejave zopakovala to, čo od vstupu Donalda Trumpa do americkej politiky opakovala často. Všetci ľudia sú si rovní a majú rovnakí podiel na americkej  histórii.  „Naša slávna rozmanitosť ... nie je pre nás hrozbou. Ona z nás robí to, kým sme. "

 

 

Inšpirovala vlastným životom

Ako píše euronews, Michelle Obamová často pripomínala, že v časoch krízy netreba bojovať jeden s druhým, ale jeden druhého počúvať a navzájom sa podporovať. „Len spolu sme silní,“ hovorievala počas predvolebnej kampane, v ktorej podporovala a často zatienila Hillary Clintonovú.

Druhých inšpirovala vlastným príbehom. Narodila sa v robotníckej rodine, zažila aké to je, keď žije štvorčlenná rodina v jednoizbovom byte v černošskej štvrti na predmestí Chicaga. Jej otec napriek skleróze multiplex nevynechal v práci ani jediný deň.

Michelle Obamová sa naučila tvrdo na sebe pracovať, vyštudovala elitnú univerzitu Princeton, stala sa advokátkou a mentorkou svojho budúceho manžela Baracka Obamu. Podpore vzdelávania mladých ľudí a zvlášť dievčat venovala najviac pozornosti v úlohe prvej dámy.

 

 

Iniciatíva Let Girls Learn je témou, ktorej sa chce Obamová venovať aj po odchode z Bieleho domu. Ako 52-ročná má ešte čas na dôchodok, ale po ôsmich rokoch v Bielom dome sa už zrejme nevráti k pôvodnému zamestnaniu na Uniklinik Chicago, kde sedela vo vysokom manažmente. O politickej kariére podľa vzoru Hillary Clintonovej Obamová neuvažuje, chce skôr mobilizovať spoločnosť, ako sa jej to darilo už z Bieleho domu. Manželka prezidenta robila úspešne kampane na podporu športu i zdravého stravovania, bojovala proti detskej obezite a žiadala prácu pre vojnových veteránov.

Michelle Obamová bola stabilne populárnejšia ako jej manžel. Kým Baracka Obamu podporovalo 40 až 50 percent Američanov, Michelle Obamová mala za sebou až 70 percent ľudí. Na twitteri a instagrame  ju sleduje 5 miliónov ľudí.

 

 

Rozlúčková párty

Po prejave čaká Obamovcov večer súkromná rozlúčková párty. Hostí nezverejnili, podľa denníka Washington Post tam však budú mená ako Beyoncé, Jay-Z, Stevie Wonder, režisér Georges Lucas, či herec Bradley Cooper. Prezidentský pár opustí Biely dom 20. januára, keď sa začne éra Donalda Trumpa.

Prvá dáma, ktorá dokázala očariť davy vystupovaním, módnym štýlom a rečnickými schopnosťami, nasadila latku budúcim manželkám amerického prezidenta vysoko. Tak vysoko, že by si väčšina Američanov želala, aby sa sama stala prvou americkou prezidentkou. Barack Obama viackrát zopakoval, že jeho manželka nikdy nebude kandidovať do Bieleho domu. Celkom určite však budeme o Michelle Obamovej ešte počuť.

 

 

Prečítajte si aj Michelle Obamová vo veľkom štýle podporila Hillary