Pred pár dňami sme upozornili na fakt, že v rámci novely zákona hrozí tisíckam drobných prijímateľov 2 percent, že prídu o jeden z hlavných , ak nie jediný zdroj financovania, akými 2 percenta veľmi často sú.

Téma zaujala aj médiá a tie sa obrátili na samotné ministerstvo, ako to vlastne s návrhom zákona je. Je veľmi ťažké priznať chybu, a tak je potrebné, aj keď sme si jej v tej chvíli už vedomý, naťahovať čas. Podľa prvých vyjadrení zo strany ministerstva nerozumieme tématike... hm po troch vydaných knihách na tému neziskoviek by som sa mohla aj uraziť a organizácie sa nemajú čoho obávať. Potom nasledoval ping-pong medzi jednou a druhou stranou o tom, kto vie čítať zákony a kto vôbec netuší, čo tam jeho horliví úradníci napísali, no ešte stále v rovine, že priznať si chybu je to najťažšie.

Až nastal tretí deň a možno pred víkendom, v snahe upokojiť hladinu mimovládok aj verejnosti, ministerstvo vydáva oficiálne stanovisko, v ktorom sa píše:

„Ministerstvo financií navrhne zákon tak, aby sa drahá a komplikovaná povinnosť týkala iba mimovládok s príjmom z 2 percent väčším ako 100-tisíc eur.“

Ministerstvo financií tak reaguje na kritiku poslancov Beblavého a Mihála, ktorí upozornili na návrh zmeny zákona o dani z príjmov. Ten hovoril, že registráciu podľa zákona o partneroch verejného sektora by mala mať každá mimovládka vyberajúca dve percentá. Obmedzenie povinnosti získať registráciu vzhľadom na výšku vybraných peňazí však v zákone, ktorý navrhlo ministerstvo financií, nebolo explicitne dané. Spor bol teda o to, či sa na mimovládky vzťahujú aj výnimky pre malé firmy a organizácie tak, ako je to opísané v protischránkovom zákone.

Ministerstvo trvá na tom, že od začiatku chcelo, aby registrácia podľa protischránkového zákona bola len pre veľké mimovládky.

Nuž, niekedy aj dobrý úmysel nemusí skončiť dobrým koncom. S byrokraciou, nezmyselnými požiadavkami a deravou legislatívou bojujem roky a niekedy si myslím, že je to naozaj boj s veternými mlynmi a potom stačí takéto znamenie, aby som znovu bojovala ďalej, pretože ako vidieť na tomto príklade, má to zmysel.

Teraz už ostáva v tomto prípade len dosledovať, či to tak naozaj bude opravené.

 

(Autorka je v našom vyhľadávači expertiek www.zenyinak.sk)

.

Prečítajte si aj Návrh ministerstva financií môže zlikvidovať tisícky malých občianskych združení