BRATISLAVA. Vedec a kandidát na post hlavy štútu Robert Mistrík podporí v boji o prezidentský palác Zuzanu Čaputovú. Oznámil to Denník N odvolaním sa na viaceré zdroje. Advokátku podporí už v prvom kole.
 

Mistrík podporí Čaputovú

Od začiatku tvrdil, že sa zachová zodpovedne. "Nikdy som svoje vyhlásenie nemusel korigovať. Dal som svoje slovo a moje slovo platí,“ 

Nezávislý kandidát s podporou opozičných strán, ktorý na začiatku kampane viedol, oznámil svoje rozhodnutie o odstúpení na spoločnej tlačovke o 11.00.

„Vyhlasujem nahlas a jasne podporu pani Zuzane Čaputovej. Nejde len o nás dvoch, ale o Slovensko, o nás všetkých,“ vyhlásil. „Do prezidentského úradu nesmieme pustiť predĺžené ruky Roberta Fica a Vladimíra Mečiara.“

Podľa niektorých vyjadrení má za odstúpením stáť zlý výsledok interného prieskumu, ktorý si dal vypracovať. Na tlačovom brígingu však presné čísla z prieskumu, ktoré ho priviedli k odstúpeniu neprezradil. „Údaje povedali, že je tu jednoznačný trend a jednoznačný náskok pani Čaputovej,“ povedal.

Zvrat nastal už včera, keď Agentúra MVK vydala prieskum volebných preferencií. V tom Zuzana Čaputová prvýkrát predbehla Mistríka a získala takmer 20 percent hlasov. Mistrík bol tretí so stratou piatich percent. Lídrom priečky naďalej zostáva Maroš Šefčovič s 30,3 percentami. 

 

Zuzana Čaputová predbehla Mistríka

Ešte v októbri minulého roka Misrík vyzýval kandidátov, ktorí sa cítia ako demokratickí, aby sa pred prvým kolom vzdali v prospech toho najsilnejšieho. Dlho to vyzeralo, že to bude práve Mistrík, ktorý zabojuje o post hlavy štátu. V prvých prieskumoch na jeseň mal vedec 10 percent a jeho preferencie rástli. Situácia sa začala meniť začiatkom februára. Ak by sa totiž prezidentské voľby konali v polovici februára, najviac hlasov v prvom kole by dostal Maroš Šefčovič. So stratou 1,5 percenta by za ním skončil Robert Mistrík, tretiu Zuzanu Čaputovú delí od výsledku Mistríka necelé percento. Vyplýva to z prieskumu volebných preferencií, ktorý u agentúry AKO nechala zrealizovať prezidentská kandidátka Zuzana Čaputová. 

Zároveň podľa prieskumu Agentúry AKO by mali v dueli so Šefčovčom obaja navrch.  (Šefčovič - Mistrík 44,7:55,3, resp. Šefčovič - Čaputová 45,1:54,9).