Moderátorka Veronika Cifrová Ostrihoňová dala zaočkovať svoju dcéru Sáru. Napísala o tom na svojom sledovanom instagramovom účte, aby tak povzbudila ďalších rodičov. Hoci téma očkovania vyvoláva veľmi negatívne reakcie, komentáre k statusu sú väčšinou pozitívne a oceňujú osvetu, ktorú robí téme moderátorka.

Veronika Cifrová Ostrihoňová a očkovanie

“Ak máte deti, ktorých zdravotný stav to dovoľuje, prosím, neignorujte povinné očkovania. Trend je bohužiaľ negatívny. Zaočkovanosť na Slovensku klesá,” uviedla Veronika Cifrová Ostrihoňová. Dodala, že kým v okresoch ako Kežmarok či Svidník dosahuje očkovanie až 99 percent, bratislavské obvody nemajú ani 91,5 percent.

“Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR sa pritom pri poklese zaočkovanosti pod 95 percent začínajú vytvárať predpoklady pre šírenie ochorenia v nezaočkovanej populácii. Pod 90 percent dokonca dochádza ku vzniku epidémií. To sa napokon už deje, a nie ďaleko od nás,” uviedla Veronika Cifrová Ostrihoňová a ako príklad uviedla Rumunsko či Taliansko.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Máme po prvom očkovaní. Teda, dokopy, troch. Mladá dáma samotný akt zvládla o niečo lepšie ako jej matka, ktorá by sa, nebáť sa hanby pred celou ambulanciou, bola rozsypala. A hystericky rozplakala ako naposledy v tretej triede, keď dostala z prvouky jedna mínus. Následne si Sarina užila zvýšenú pozornosť, porevala, a na rukách, či v nosiči strávila zhruba 46 zo 48 hodín. . Celkovo to bol veľmi poučný zážitok. Zistila som napríklad ako dlho dokáže dieťa vrieskať bez jediného nádychu. Skromne si trúfam tvrdiť, že Sáru môžeme prihlásiť minimálne na regionálne majstrovstvá. Napriek tomu ale očkovať treba. A o tom tento post je. . Ak máte deti, ktorých zdravotný stav to dovoľuje, prosím, neignorujte povinné očkovania. Trend je bohužiaľ negatívny. Zaočkovanosť na Slovensku klesá. Zatiaľ, čo v okresoch ako Kežmarok či Svidník dosahuje až 99 percent, bratislavské obvody nemajú ani 91,5 %. Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR sa pritom pri poklese zaočkovanosti pod 95% začínajú vytvárať predpoklady pre šírenie ochorenia v nezaočkovanej populácii. Pod 90% dokonca dochádza ku vzniku epidémií. To sa napokon už deje, a nie ďaleko od nás. . Osýpky zabíjajú v Rumunsku či v Taliansku. V Nemecku sa po novom bez očkovania proti nim nedostanú deti do škôlky. Ročne toto ochorenie, ktorému sa dá predísť, totiž vezme život vyše 100 tisíc ľuďom. A to sú hrozivé čísla. . Strach z očkovania je, najmä v dnešnej dobe internetovej, pochopiteľný. Ale tak, ako si s účesom necháte poradiť od kaderníka (alebo teda by ste mali🙃), či so zásuvkami od elektrikára, skúste sa, ak máte pochybnosti, porozprávať s lekárom, ktorému dôverujete. Aj keď možno nebude taký sexi ako Dr.Google, má Vám čo povedať. No a potom už len nádych, výdych, konská dávka magnézia, a hor sa do ambulancie, keď príde čas. Poďakujú sa Vám za to nielen Vaše deti, ale napríklad aj tie, ktoré zo zdravotnych dôvodov očkované byť nemôžu. Vaše rozhodnutie prispeje k našej kolektívnej imunite. A tých pár šedín, ktoré pri očkovaní malého zázraku vzniknú, ľahko vyrieši napríklad gaštanový preliv🙃 . #vaccination

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Cifrová Ostrihoňová (@veronikaostrihonova),

Rozumie strachu z očkovania. “Ale tak, ako si s účesom necháte poradiť od kaderníka (alebo teda by ste mali), či so zásuvkami od elektrikára, skúste sa, ak máte pochybnosti, porozprávať s lekárom, ktorému dôverujete. Aj keď možno nebude taký sexi ako Dr.Google, má Vám čo povedať,” píše vo svojom statuse novinárka, ktorá je na materskej dovolenke.

Veronika Cifrová Ostrihoňová, ktorá získala sošku OTO 2018 v kategórii redaktor spravodajstva, dnes vedie vlastnú talk šou Sit Down s Veronikou.

Očkovanie vo veľkých mestách klesá

Štatistiky z minulého roka potvrdzujú, že najnižšia miera povinne očkovaných detí na Slovensku je vo väčších mestách, najmä v Bratislave a v Košiciach. Aj keď prvom mieste tejto štatistiky sú Medzilaborce, nasledujú okresy v Bratislavskom kraji a košické okresy.

Vyplýva to z údajov poisťovne Dôvera o úhrade vakcín pre deti do dvoch rokov. Miera povinného zaočkovania dosiahla v prípade Medzilaboriec 84,4 percent. V okrese Bratislava III ide o hodnotu 88,5 percent. V okrese Košice II je zaočkovanosť na úrovni 90,7 percent.