Novinárka a moderátorka Veronika Cifrová Ostrihoňová prijala ponuku od Michala Šimečku kandidovať za Progresívne Slovensko v júnových voľbách do Európskeho parlamentu. Rozhodnutie RTVS ukončiť reláciu Silná zostava nekomentovala. 

Pracuješ ako novinárka a moderátorka a venuješ sa skôr domácej politike. Prečo si sa rozhodla kandidovať v júnových eurovoľbách?

"Chcem, aby v europarlamente zaznieval jasný proeurópsky hlas Slovenska. Som presvedčená, že témy, ktorým sa venujem doma, je potrebné otvárať aj na európskej úrovni. O ľudských právach, rodovej rovnosti či potrebách najzraniteľnejších tam zástupcovia a zástupkyne Slovenska často šíria dezinformácie a hovoria o nich s nenávisťou. Ja chcem tieto problémy naopak ozvučiť, a hľadať riešenia. Politika “Bruselu” a Slovenska by sa nemala vnímať separátne, ale ako časti jedného celku."

Pomohla pri tvojom rozhodovaní aj osoba expremiéra Ľudovíta Ódora, ktorý kandidát vedie?

"Určite aj on bol jedným z dôvodov, pre ktoré som sa nakoniec rozhodla do toho ísť. Jeho rozhodnutie si vážim aj preto, že sa namiesto štiepenia demokratických hlasov rozhodol ísť cestou spájania."

Prečo za Progresívne Slovensko?

"Pretože chcem byť hlasom za Slovensko, ako ho poznám ja. Slovensko, ktoré je otvorené, férové a proeurópske. A tieto hodnoty sú v PS nespochybniteľné. Keď prišla ponuka od Michala Šimečku, aby som sa do zápasu za ne zapojila ako kandidátka do Európskeho parlamentu, rozhodla som sa ju prijať."

Európska politika stále nie je v centre pozornosti slovenských voličov a voličiek. Bojuje s imidžom odkladiska pre kandidátov a kandidátky. Čo si o tom  myslíš?

"Vnímam najmä snahu PS prekonať tento obraz. Doposiaľ predstavené mená z kandidátky majú za sebou úspešnú pracovnú dráhu, množstvo skúseností a najmä jasnú víziu toho, ako chcú Slovensko v EÚ reprezentovať, a aké témy otvárať. To, že môžem byť súčasťou tohto silného tímu ma upevnilo v mojom rozhodnutí. Nemyslím si, že to je odkladisko, mnohí europoslanci a europoslankyne robia a robili dobrú prácu a reprezentovali meno Slovenska dôstojne na európskej pôde. Sme integrálna súčasť Únie a je potrebné na to upozorňovať a o európskych témach informovať proaktívne a často."

Akým témam by si sa chcela venovať na pôde europarlamentu?

"Určite chcem pokračovať v témach, v ktorých sa angažujem už dlho. Podpora mladých ľudí, ľudské práva, rodová rovnosť, lepšie podmienky pre najzraniteľnejšie skupiny. Ak budem vo voľbách úspešná, na svoje skúsenosti nadviažem aj v Európskom parlamente."

Dlhodobo sa venuješ ženským právam, viedla si aj reláciu Silná zostava. Čo z toho prejde s Tebou do európskej politiky?

"V relácii sme otvárali dôležité, často aj ťažké témy -  rodovej rovnosti, ľudských práv, pomoci zraniteľným. Za tému o podmienkach tranzície na Slovensku sme napokon dostali minulý rok aj Novinársku cenu. No boli to i otázky dezinformácií, kritického myslenia, hoaxov, či občianskej uvedomelosti. Z väčšiny z nich by som istotne čerpala aj v prípadnom mandáte. Silná zostava bola dôležitá skúsenosť, za ktorú som vďačná."

Verejnoprávna RTVS neukončila po oznámení kandidatúry len pomer s Tebou, ale zastavila aj reláciu Silná zostava - ako to vnímaš?

"Je to rozhodnutie, ktoré patrí RTVS a má na neho plné právo. Ja som, a budem, za spoluprácu na tejto relácii vďačná."