Recyklácia nie je nič nové. Ako mladé dievča som si svoj šatník vytvárala sama.  Za totality mali v obchodoch málo na výber a ja som na Západe nikoho nemala. Šité modely od mojej pratety sa mi zdali nemoderné. Preto som dnes vďačná  mame, že ma brávala do kurzov šitia a povzbudzovala ma, aby som si začala svoje oblečenie vytvárať sama.

Vtedy  "fičali" bavlnené "mikiny" a tak  som rozstrihala bratove modré tepláky, prevrátila ich, povyšívala ružové obláčiky a hneď bol nový outfit! Staré plachty som zafarbila a ušila nohavice z vreckami. Môj manžel tvrdí, že som bola neprehliadnuteľná. Moje dcéry som neskôr tiež "obšívala". Z veľkého manželovho pulóvru som vytvorila dve sukničky pre dvojičky. Z mojich starých šiat boli šatôčky pre mladšiu tretiu dcérku. 


Dnes máme v obchodoch všetko. Za peniaze si môžeme kúpiť modely od výmyslov sveta. Ale prečo by sme to robili? Chceme byť originálne. Máme možnosť vytvoriť si niečo jedinečné s vlastným rukopisom. Takto  opäť zaujmeme svoje okolie. Pri tom môžeme  mať  dobrý pocit, že sme ušetrili vodu, energiu, ľudskú prácu, suroviny. 

 

 

 

Dlhé roky som pracovala v banke a nemala som čas šiť. Kreatívna činnosť mi chýbala a tak som začala po večeroch vyrábať bižutériu a šiť malé vankúše. Po odchode z banky som sa k šijaciemu stroju naplno vrátila a  začala recyklovať staré svetre a pulóvre. Ušila som z nich patchworkové prikrývky a deky.

Na myšlienku vytvoriť zo svetrov oblečenie ma po rokoch priviedla kamarátka Barbara zo SUPRA BOHEMA o.z. spolupracujúca s inou autorkou, v oblasti "recy módy". Ona dokáže spojiť takmer nespojiteľné. Moje modely sú triezvejšie. Riadim sa pocitom:  "Tak toto by som rada sama nosila!"

Takto vzniklo prvé pončo. Kúpila si ho kamarátka z Londýna. Jeho žltá farba  jamajským črtám veľmi pristala! Potom vzniklo druhé - červené pončo  ako vianočný darček na objednávku. Začala som šiť aj sukne, vznikali ďalšie kombinácie zo starých svetríkov. No a keďže módna prehliadka recyklovanej módy v rámci podujatia Eco village (na ktorú som bola pozvaná) sa mala konať v máji, rozhodla som sa ušiť aj nejaké letné recyklované modely. Predovšetkým letné šaty. 

Materiály, z ktorých vyrábam, sú nepoužiteľné a vyradené kúsky vlastného oblečenia, odevy od kamarátov, alebo zo sekáčov. Tak vznikli aj hnedé a modré šaty, "gypsy" maxišaty aj letné kvetinkové šaty. Skombinujem starú pánsku košeľu a dámsky "top", ktorý už nikto nenosí, pridám kúsok čipky či inej ozdoby a hop! Je tu nový model na leto!

Najväčšiu radosť mi urobili po prehliadke moje modelky. Niektoré šaty, čo predvádzali si hneď aj kúpili. Pozrite sa, ako sme si to užívali.

 

 

 

 

 

 

Prečítajte si ja Z banky odišla. Živí ju hobby a má kopec plánov