BRATISLAVA. Má 23 rokov a výtvarný talent, ktorý vás na jej prvej výstave hneď osloví. Maľby Petry Žiačkovej sú dievčensky éterické a zároveň uchopiteľné. Evokujú aj výpravnejšiu knižnú ilustráciu, ktorej by sa v budúcnosti chcela venovať. Svoje predstavy premieta na plátna, alebo najlepšie priamo na stenu, kde je viac priestoru a voľnosti.

„Mám aj nejaké zákazníčky, ktorým kreslím na steny v byte. Bavilo by ma takto dotvárať aj iné interiéry," vysvetľuje pre náš web. Zatiaľ maľuje v kuchyni prenajatého bytu v centre a keď je teplo, tak hocikde vonku alebo v obľúbenom bare.

 

Káva je dobrý efekt

Tvorí hlavne po nociach. „Spať chodím tak o štvrtej - piatej ráno, mám v hlave veľa myšlienok a nezaspím, pokiaľ ich nevypustím.“  Tak trochu je s tým prepojená aj samotná technika tvorby - Petra hodne využíva kresbu perom a tušom a na pozadia používa aj kávu alebo červené víno.

"Kávičku pijem stále, a na obraze je to pekný efekt, keď sa rozpije do vody". Olejové farby nepoužíva, kresba a tekuté požívatiny sú doplnené akrylovými fixami.

 

Petra Žiačková (vľavo).

 

Podporili ju rodičia

Petra Žiačková maľuje a kreslí od útleho detstva, nebyť rodičov, robila by dnes iné veci. Ona chcela ísť na strednú hotelovú školu, oni ju nasmerovali na Strednú umeleckopriemyselnú školu v Trenčíne, kde vyštudovala grafický dizajn. Pedagogická fakulta v Nitre ju neoslovila a tak odišla do hlavného mesta.

„Najprv som pracovala v bare, ale potom som dostala väčšiu zákazku s maľovaním, tak už som nemusela ako čašníčka pracovať. Žijem z predaja mojich vecí, k tomu sem-tam nejaká brigádička. Tiež sa učím tetovať. Zrazu som postretávala ľudí a tak prišli aj nejaké zákazky,“ opisuje Petra začiatky.

 

 

Motívmi na jej obrazoch sú väčšinou pozoruhodne prevedené tváre a tiež zvieratá. "Mám rada africké, majské a indiánske vzory."

Petrinými obľúbencami sú Alfons Mucha a Gustav Klimt, ale jej štýl je záležitosťou vlastnej fantázie.

 

 

Živí ju umenie

Na Vysokú školu výtvarných umení ju nevzali, aj tak sa presadila. „Potom som sa už nesnažila, pretože mi to už neprišlo podstatné, umením som sa dokázala živiť. Absolventi VŠVU si síce môžu pýtať vyššie sumy za svoje obrazy, ale nie je to úplne relevantné. Podstatné je tvoriť a stretávať sa s ľuďmi a budovať si meno,“ dodáva Žiačková.

Po výstave v klube Refresher putujú jej obrazy do hotela Carlton Gallery.