BRATISLAVA. Do manželstva vstupujeme staršie, to isté platí pre naše polovičky. Najviac sa vydávajú tie, čo žijú v Prešovskom kraji, najmenej ženy z Bratislavy a okolia. Ukázal to prieskum Poštovej banky, ktorý realizovala spoločne s agentúrou 2muse o rozdieloch medzi mužmi a ženami doma aj v práci, v oblasti bankovníctva a financií či v sociálnej oblasti. Výsledky potvrdzujú aj údaje štatistikov.

Na svojich partnerov sme podľa prieskumu náročnejšie. „Ženy sa však prejavili kritickejšie v tom, čo im chýba na mužoch,“ hovorí spoluautorka prieskumu Stanislava Púčková z agentúry 2muse. Naopak mužom na ženách nechýbalo takmer nič a častejšie sa približovali k ich predstavám o ideálnej žene.

 

 

Do svadby sa nám nechce

„Ženíme a vydávame sa stále starší a manželstvo odkladáme až na obdobie po tridsiatke,“ hovorí Glasová. A platí to pre ženy aj mužov, dodáva. Priemerný vek slovenskej nevesty totiž podľa nej presiahol tridsiatku. U mužov je to nad 33 rokov.

Najstaršie sa vydávajú Bratislavčanky – až takmer 33-ročné, Bratislavčania takmer 36-ročný.

Najmladší vstupujú do manželstva ľudia v Prešovskom kraji – ženy majú okolo 28 rokov a muži v necelých 31 rokoch.

Od roku 2000 sa počet sobášov pohybuje približne medzi 24 až 28-tisíc ročne, ukazuje štatistika – pod hranicu 30 tisíc klesol v roku 1994 a odvtedy sa nad ňu nedostal. Pre porovnanie v polovici 70-tych rokov sa ročne uzatvorilo okolo 44 tisíc manželstiev. Doteraz najmenej sme sa vydávali a ženili v roku 2001 – do manželstva vtedy vstúpilo len necelých 24 tisíc párov.

 

 

Vlani bolo u nás podľa štatistikov uzatvorených takmer 29 tisíc manželstiev. V počte novomanželov vedie podľa analytičky Poštovej banky Jany Glasovej Prešovský kraj. Uzatvorená tu bola takmer pätina z celkového počtu manželstiev.

So 14 percentami nasledoval košický a bratislavský región, dodáva. Najmenej sa podľa nej vydávajú a ženia v v Trnavskom a Banskobystrickom kraji – len desatina sobášov.

„Priemerná dĺžka trvania rozvedeného manželstva u nás predstavuje 15 rokov a rozdiely medzi regiónmi takmer nie sú,“ hovorí Glasová. Vlani sa rozviedlo necelých 10 tisíc manželstiev. Najviac rozvodov pripadlo na Bratislavský kraj, a to až 16 percent z celkového počtu. V ostatných regiónoch to bolo okolo desatiny.

 

 

Aj deti máme radšej neskôr

Na neskôr odkladáme podľa analytičky Poštovej banky Dominiky Ondrovej aj deti. „Vyšší vek, v ktorom začíname plánovať potomstvo, súvisí aj s potrebou osamostatniť sa, zabezpečiť si vlastné bývanie, prípadne získať po škole určité pracovné skúsenosti či vybudovať si kariéru,“ hovorí.

Priemerný vek prvorodičky je takmer 28 rokov, vysvetľuje. V okolí Bratislavy až 30 rokov, najmenej v Prešovskom kraji – okolo 26 rokov.

 

 

Prečítajte si aj Muži sa už pri pohovorch cenia na viac