BRATISLAVA. Aj vás oslovila krása mandál? Nám sa podarilo nájsť maliarku, ktorá sa mandalám venuje už šesť rokov. Magdaléna Amzlerová z Pezinka začala maľovať na hodváb, neskôr prešla na plátno. Využíva silné farby a nevie tvoriť na povel. Obraz si u nej preto neobjednáte, na objednávku totiž nemaľuje. No vybrať si môžete z bohatej ponuky tých, čo namaľovala podľa svojej inšpirácie.

 

Magdaléna Amzlerová sa narodila v roku 1961 v Pezinku, v okolí ktorého v súčasnosti aj pôsobí. Vyštudovala knihovníctvo. Pracovala v knižnici a na oddelení kultúry. Má dve dospelé deti. Od roku 2010 sa venuje naplno len maľovaniu – maľuje na hodváb a plátno. Tvorí pod menom AmmaDea. Vedie aj kurzy tvorivej maľby.

 

Z mesta na samotu a späť

Magdaléna vyštudovala knihovníctvo. V knižnici pracovala 30 rokov. Hoci farby a maľovanie ju lákali od detstva, nakoniec na umeleckú školu nešla. „Život ma viedol tak, že mám mať bežnú prácu, rodinu, vychovávať deti. Pocit povinnosti vo mne zostal, stále s tým bojujem,“ priznáva.

Tvorila však odjakživa. Úchytkom, ak vystal čas, maľovala aj pri výchove dvoch detí. To, čo nedala do obrazov, vložila do šitia a pletenia pre deti.

 

 

Pred umením však neušla. Dobehlo ju po rozvode, keď odišla na kopanice so svojím partnerom. Neďaleko Brezovej pod Bradlom kúpila chalupu a vyskúšala si život v ústraní. Mala prácu, a príroda ju úplne očarila. Bolo to niečo úplne iné, spomína. Pracovala s ľuďmi a práve tu sa naučila hlbšie vnímať a spoznávať ľudí.

Ani nový vzťah jej nevydržal. Krátko na to nasledovala aj výpoveď z práce. „Vyhodili ma zo dňa na deň. V prvom momente som nevedela, čo robiť. Tak som si povedala, že začnem s tým, čo som vždy chcela. A tak som začala maľovať,“ hovorí.

 

 

Štvorec, kruh a meditácia

Mandaly ju oslovili pre ich kruhový tvar a pravidelnú štruktúru. Vníma ich však aj ako nástroj na sebapoznávanie a meditáciu. „Začínala som vyslovene nakreslením štvorcovej mriežky, do ktorej som kreslila kruhy. A len som nad tým sedela a pozorovala, čo z toho vyjde a hľadala súvislosti,“ hovorí. Postupne začala tvoriť vlastné mandaly.

Spočiatku to bol čistý kruh, teraz kombinuje v obrazoch aj kruh na podklade štvorca. „Výrazovo zostáva všetko kruhom. Túto svoju techniku a spôsob maľby volám mosaic,“ vysvetľuje. Je v tom štvorec a kruh ako symbol prepojenia zeme a neba. Tieto dva základné symboly vytvárajú rovnováhu, ktorú ľudia podľa nej veľmi hľadajú. Neskôr začala k mandalám pridávať ďalšie motívy – vznikla dračia mandala, mandala kvetov a aj strom života.

 

 

Jej obrazy sú vizuálne veľmi silné. „Používam čisté spektrálne farby. Hnedú, sivú a čiernu farbu, na obraze nenájdete,“ hovorí.

Inšpiráciu nachádza všade okolo seba. Hovorí, že "je to niečo, čo mi príde a zrazu to ide“. Príde inšpirácia, téma obrazu a prepojenie ako ho stvárniť. Je to fotografia, obraz, symbol alebo „si iba tak sadne a rysuje“. Svoje nápady si zapisuje, aby sa k nim mohla neskôr vrátiť. Už sa jej ich nazbieralo vyše stovky. Dokončila mnohé. Rozmaľovaných obrazov má okolo 40.

 

 

Dva roky alebo 4 dni

Obrazy tvorí podľa toho, ako prichádza inšpirácia. „Pravým obrazom pre vás je ten, ktorý s vami najviac rezonuje,“ hovorí. Obrazy podľa nej odrážajú to, čím si umelec práve prechádza vo svojom živote. Preto oslovia tých, čo prežívajú čosi podobné, dodáva.

Každý jej obraz má svoj príbeh. Príbehy k jednotlivým kusom píše na svojom webe.

To, ako dlho jeden obraz maľuje, je rôzne. Najviac času jej zabral obraz Hathor, ktorý robila dva roky. Stále ho totiž premaľovávala. Najrýchlejšie namaľovala obraz boha Janusa. Stačili jej naň štyri dni.

Okrem maľovania sa venuje aj tvorbe s ľuďmi. Tí môžu prísť do jej ateliéru a vyskúšať si maľbu vlastnej mandaly pod jej vedením. A tiež spoznať samých seba. Viedla aj krúžky s deťmi. Prácu s deťmi považuje za veľmi inšpiratívnu, deti totiž podľa nej „vedia cez farby povedať všetko“.

 

 

Prečítajte si aj Vyfarbite si svoje vlastnosti a emócie