BRATISLAVA. Aj medzi ženami sa nájdu také, čo rady vymenia pohodlie domova, čo len za pár hodín pri vode. S udicou. Niektoré začali chytať už v detstve, iným sa rybačka zapáčila po boku partnera. K vode chodia aj trikrát do týždňa, s deťmi aj bez.

 

Martina Michalková.    Foto - archív mm

 

Začala sama, už chytá celá rodina

Martina Michalková z Michaloviec začala rybárčiť ešte ako dieťa. Všetko o rybách a rybárčeniu ju naučil otec rybár. „Stále nás s bratom brával na ryby, bavilo nás to a baví doteraz,“ hovorí.

K rybárčeniu pritiahla aj manžela, ktorý rybárom nebol. „Teraz sa doma dohadujeme kto kedy môže ísť sám alebo či ideme spolu,“ hovorí. Majú to však podelené – manžel si rád pospí, tak chodí chytať do polnoci. Martina si radšej privstane – začína o štvrtej ráno, vracia sa na raňajky. K vode sa dostane tak trikrát do týždňa.

Teraz zvyčajne chodí na kaprov a na ťažko. Predtým zvykla chodiť na Hornád. „Celý deň som stála v polovici Hornádu a chytala podustvy, milovala som plaváčkarinu,“ hovorí. Keď otehotnela, manžel ju už zo strachu na Hornád nepustil.
Jej najväčšia ryba bola vyše 10-kilová šťuka dlhá 97 centimetrov. Ryby však zvyčajne púšťajú, niekedy aj berú.
Má dve deti. Dcéra má šesť a už rybárči. Chodí aj na preteky. Trojročný syn už tiež chytá. „Milujeme, keď môžeme ísť všetci spolu a chytáme,“ hovorí. Keď príde dcéra zo škôlky a manžel z práce, vyrážajú spolu k vode.

S deťmi chodia zvyčajne na jazerá ako Vinné, Pozdišovce, Baňa či Budkovce. Keď ide sama, dostane sa aj k neprístupnejším miestam. „Súťažíme medzi sebou ako rodina, zatiaľ vyhráva dcéra, druhý je syn a až potom my s manželom,“ hovorí.

 

Zuzana Farkašová s manželom.     Foto - archív zf

 

Ako na ryby ju naučil manžel

Zuzana Farkašovú priviedol k rybárčeniu manžel – sám vášnivý rybár. Od neho sa všetkému naučila. Pred piatimi rokmi sa jej dokonca podarilo dostať na titulku známeho slovenského časopisu pre rybárov. „Rada chytám kaprov, ale najväčší adrenalín mám z lovu sumca,“ hovorí. Jej najväčšia ryba je 72 centimetrový kapor, ktorého chytila vlani. Zatiaľ najkrajším úlovkom bol 35-kilový sumec na vábenie z člna, ktorý jej zabral. Zdolal ho jej manžel.

Zuzana pracuje ako zdravotná sestra v Rakúsku. Na ryby jej tak zostávajú každé dva týždne, keď je na Slovensku. „Veľmi sa teším na júl, keď konečne zakotvíme na rybách,“ hovorí. Najčastejšie chodí chytať na vodnú nádrž Petrovce, keďže býva neďaleko.

Chytá športovo – hlavne ak ide o veľké ryby. „Mám rada aj ryby upravené hneď pri vode alebo halászlé polievku,“ hovorí.

 

Zuzana Repárová Uherková.    Foto - archív zru

 

S karavanom k vode

Zuzana Repárová Uherková sa k rybám dostala tiež vďaka manželovi. Keď sa pred 11 rokmi zoznámili, začala s ním chodiť k vode. „Páčila sa mi príroda, voda a popri tom sa mi zapáčilo rybárčenie,“ hovorí. Pred tromi rokmi spravila skúšky a stala sa rybárkou.

Uprednostňuje lov kaprov na ťažko, popri tom relaxuje. Chytá na rieke či jazere na Záhorí, kde žije. K vode chodí s manželom pravidelne minimálne raz za týždeň na dva až tri dni s karavanom. Pred rokom sa im narodila dcérka, ktorá chodí s rodičmi na ryby už od jedného mesiaca.

Jej prvým úlovkom bol 2,5 kilový kapor s dĺžkou 55 centimetrov. „Zatiaľ najzaujímavejší úlovok je môj osobák 9 kilový kapor,“ hovorí. Väčšinou ryby púšťa – hlavne tie malé a veľké. Sem-tam si rybu vezme, ak má okolo 60 centimetrov a 2,5 až 5 kíl.

 

Martina Michalková.    Foto - archív mm