Šesťdesiat centimetrov

Kým vykúzlite čarovný štedrovečerný stôl je potrebne si overiť, či máte pre každého hosťa dostatok priestoru pre pohodlnú konzumáciu. Každá osoba pri stole by mala totiž mať pre seba 60 až 80 centimetrov. V malých bytoch si nemôžeme dovoliť veľký stôl, preto sú riešením rozťahovacie stoly alebo niekoľko takých, ktoré na výnimočnú večeru presťahujete do jednej miestnosti a spojíte so sebou. A ako zväčšiť plochu, na ktorej budú po ruke predmety potrebné na stolovanie? Takým priestorom sú určite komody, malé stolíky či poličky, ktoré stoja neďaleko stola. „My sme doma niekoľko komôd spojili jednou pracovnou doskou,“ prezrádza Miriam Miková.

 

 

Utišujúca „podstielka“ pod obrusom

Štvorec, ktorý by mal byť rezervovaný pre jednu osobu, vyplnia taniere, príbory a poháre uložené v správnom poradí, lebo práve správne prestieranie je informáciou, čo sa bude jesť.

Ale poďme po poradí. „Aby sme predišli nepríjemnému zvuku zvonenia taniera, či pohára o drevený stôl, je dobré pod obrus prestrieť ešte jednu vrstvu,“ ukazuje počas prezentácie lektorka a hneď radí, aké riešenie využíva ona – staršie obrusy, ktoré už nepoužíva, sú ako stvorené na to, aby nám pod parádnym obrusom poslúžili ako tlmič zvuku. Potom už môžeme zvoliť obrus, ktorý bude náš štedrovečerný stôl zdobiť. Miková uprednostňuje vzorované obrusy s vianočnými motívmi, ktorých je na trhu široký výber. „Ako prvý dávam tanier, ktorý slúži ako podložka – dekorácia,“ popisuje. Na ten spodný ide tanier, na ktorom bude podávaný hlavný chod. Úplne hore hlboký tanier, v ktorom sa podáva polievka. Našu pozornosť vzbudia aj špeciálne dózy, v ktorých sa padávajú len bujónové polievky, bez zeleniny, či mäsa tak, že, môžete bujón na záver vypiť.

 

 

Tanier nachýliť od seba

No ale keďže na štedrovečernom slovenskom stole sa skôr objaví šošovicová ako bujón, tak zásadnou sa zdá otázka, ako „zachrániť“ posledné kvapky polievky z hlbokého taniera? Ten si na záver zdvihneme jednou rukou a prechýlime smerom k stredu stola, teda nie k sebe, ale od seba. „Robí sa to tak, keby sme nepozorne narábali s lyžicou, tak je lepšie, keď zvyšok polievky skončí na obruse a nie na našich šatách,“ vysvetľuje lektorka Miková.

 

 

Od stola neodbiehame

Taniere sú naukladané presne v takom poradí, v akom budú používané: od polievkového po hlavný chod. „Keď mienime ponúknuť aj dezert, tak taniere na sladkosť by sme mali mať nachystané po ruke, pretože od štedrovečereho stola sa neodchádza,“ doplňuje Miriam Miková.

 

 

Chlieb nehryzieme, zemiaky nekrájame

Vedľa tanierov naukladaných jeden na druhom sa môže objaviť po našej ľavej ruke ešte jeden malý – na odkladanie zvyškov, šupiek alebo na pečivo či chlieb. „A tu vás chcem upozorniť, že z chleba neohryzujeme, ale odlamujeme a vkladáme do úst, výnimkou sú hrianky,“ upozorňuje lektorka. Jediným jedlom, pri ktorom môžeme do chleba hrýzť, je praženica

Zaujímavosťou je aj to, že zemiaky na tanieri nesmieme krájať nožom. „Mali by sme servírovať hosťom zemiaky takej veľkosti, aby sa do úst zmestili,“ vysvetľuje.

 

 

Vidlička s lyžicou k palacinkám

Príbory sú poukladané tak, že napovedajú, čo bude k jedlu a používajú sa od kraja smerom k tanieru. „Keď ako prvú vidíte lyžicu po pravej strane tak je jasné, že začneme polievkou,“ hovorí lektorka Miková. Špeciálny nôž bez zúbkov je signálom, že na večeru bude ryba. A vidlička s lyžicou nad taniermi je signál, že na dezert budú palacinky s omáčkou, pokiaľ len vidlička – zákusok. Prestieranie je pre každého hosťa také isté, napriek tomu, že niekto je aj ľavák.

 

 

Bez štrngania

Prípitok by mal byť podávaný v malom množstve, aby sa vypil do dna a mohli ste hneď poháre odložiť. Prípitok si nenechávame na neskôr.

Keď hovoríme o štedrej večeri, tak k rybe, samozrejme, podávame biele víno v užších pohároch. Na červené víno sú určene poháre široké, okrúhle. Miková upozorňuje, že v elegantnej spoločnosti sa pohármi neštrngá. Pred nami môže ešte stáť pohár na nealko.

 

 

Obrúsky a svietniky

Plátené obrúsky ukladáme na kolená. Používame ich na utretie pier. Môžeme pripraviť tiež papierové obrúsky.

Štedrá večera sa od obeda líši tým, že je podávaná neskôr, keď je už vonku tma, a tak k výzdobe stola patria aj sviečky. Keďže existuje veľký výber svietnikov, riadime sa vlastným vkusom, ale dôležité je aj to, aby sviečky na vysokých svietnikoch nezacláňali pohľad na osobu, ktorá sedí oproti. Vysoké svietniky môžu stáť medzi susedmi pri stole.

 

 

Ako bez slov signalizovať koniec večere?

Hostiteľka sedí najbližšie ku kuchyni, aby mohla rýchlo reagovať, ak by na stole niečo chýbalo. Keď sa hostiteľka stará o jedlo, tak domáci pán o nápoje. Najdôležitejší hostia by mali sedieť chrbtom k stene, čiže tak, aby mali výhľad na celú miestnosť.

Pokiaľ sa domáca pani rozhodne, že špeciality bude nakladať na taniere hostí, tak by ich mala naložiť každému, bez výnimky.

Keď vidličku a nôž necháte opreté o tanier, znamená to, že máte pauzu v jedle. Keď ich uložíte na tanieri vedľa seba, je to signál, že ste dojedli a taniere sa môžu odpratať.

 

 

Za spoluprácu pri organizovaní večera ďakujeme:

Mestskej knižnici Ruda Mórica v Stupave a Renáte Belzárovej z kvetinárstva Kytička, ktorá predviedla vianočnú výzdobu.

 

 

 

Prečítajte si aj Robíte párty? Hostí nevyzúvajte, darčeky hneď rozbaľte a páriky rozdeľte