Poznáte to, rýchle balenie pred odchodom, ste radi, že stihnete autobus, vlak, lietadlo, alebo že auto naštartujete v pôvodne plánovanom čase.

Samozrejme, až cestou zistíte, že ste zabudli na vodu a jedlo. Takže neplánovaná pauza na prvej pumpe alebo v prvom staničnom/letiskovom bufete. Kúpite si bagetu - balenú v plastovom sáčku, vodu - balenú v plastovej fľaši a kávu so sebou - v jednorazovom obale. Keď toto všetko skonzumujete, máte kopu odpadu v aute (alebo v rukách).

Pri najbližšej možnej príležitosti sa ho zbavíte, a ešte sa stihnete pohoršiť nad množstvom odpadu natlačeného v tom malom koši. Prečo tam nepridajú ďalšie koše?

 

Ale skúste sa opýtať inak: PREČO TIETO ODPADY NEMINIMALIZUJETE RADŠEJ VY?

 

Ako? Chce to len malú prípravu. Nielen, že tým znížite množstvo odpadu, ale určite skonzumujete kvalitnejšie potraviny.

 

  1. Urobte si desiatu. Pečivo s nátierkou, syrom (tofu), zeleninou alebo čímkoľvek, čo máte radi. Zabaľte si ju krabičky, alebo špeciálne na to určeného obalu ako napríklad tento tu: bocnroll, prípadne klasicky desiatovo, do servítky (plátenej alebo papierovej).
  2. Kávu si uvarte doma. Ja mám najradšej espresso alebo kávu uvarenú v mokka kávovare, možno známejšom ako koťogo. K tomu trošku rastlinného mlieka a všetko si beriem v mojom keepcupe so sebou. Čo je Keep Cup? Fantastická vec, na ktorú keď si zvyknete, neopustíte bez nej dom. (Nikdy). Viac sa dozviete tu.
  3. Vodu si tiež zoberte so sebou. Dnes je obrovská ponuka znovu použiteľných fliaš, ktoré sú na rozdiel od PET fliaš odolné voči teplu a neuvoľňujú toxické látky do vašej vody alebo džúsu. Nemusíte si kupovať sladené nápoje, stačí trošku sirupu od babky a máte nápoj, v ktorom je minimum chémie a kopa energie.

 

Keď skonzumujete všetky takto pripravené potraviny a vodu, zostane po vás obal, keepcup a jedna fľaša. Všetko stačí opláchnuť vodou a cestou spať si môžete do týchto istých obalov zabaliť jedlo na cestu späť. Tak si ani domov neprinesiete žiadne nové obaly, ktoré sa vám ešte pár týždňov po dovolenke budú povaľovať po aute.

 

Tak šťastnú cestu priatelia!

 

(Autorka má vlastný blog o zodpovednom spôsobe života)