PEKING. Dvadsať žiakov základnej školy v čínskej metropole Peking utrpelo v utorok zranenia po útoku kladivom, ktoré proti nim použil 49-ročný muž. Páchateľa, ktorý v škole pracoval ako údržbár, zadržali priamo na mieste, informovala agentúra AP. K útoku došlo okolo 11.17 h miestneho času na základnej škole Süan-wu v mestskom obvode Si-čcheng v centre Pekingu. Všetky zranené deti ošetrili v nemocnici. Tri z nich utrpeli vážne, nie však život ohrozujúce zranenia, informovali miestne úrady. 

 

Zaútočil kladivom, zrejme pre zmluvu

Páchateľa, pochádzajúceho zo severočínskej provincie Chej-lung-ťiang, dosiaľ identifikovali len priezviskom Ťia. Jeho pracovná zmluva, ktorú mu neobnovili, mu mala vypršať už tento mesiac. Na deti podľa miestnych úradov zaútočil práve preto, aby vyjadril nespokojnosť so svojou situáciou. Na žiakov zaútočil počas vyučovania kladivom, ktoré používal pri práci.

Pekinskú základnú školu Süan-wu založili v roku 1908. V súčasnosti ju podľa oficiálnej webstránky navštevuje 2537 žiakov a vyučuje na nej 199 učiteľov.

 

Najhorší útok bol v roku 2017 

Útoky na deti a žiakov, najmä s použitím nožov, nie sú v Číne neobvyklé. Vlani v októbri zranila nemenovaná žena nožom v škôlke v provincii S'-čchuan 14 detí. V apríli 2017 prišlo pri útoku nožom v čínskej provincii Šen-si o život deväť žiakov strednej školy, keď sa vracali domov zo školy. Išlo o jeden z najhorších útokov nožom v novodobých dejinách Číny. Páchateľ, ktorého neskôr popravili, povedal, že to bola pomsta za to, že ho v škole šikanovali.

Mnohé školy v dôsledku obdobných incidentov sprísnili bezpečnostné opatrenia.