Gabika ostala sama, keď mala rok pred maturitou. Otec jej tragicky zahynul, keď mala 11 rokov. Bol medzi vojakmi, s ktorými sa pri návrate z misie zrútilo lietadlo v Hejciach. Mama, novinárka Zuzana Lajdová, rok bojovala s rakovinou, než jej ako 39-ročná podľahla. Vtedy sa Gabika rozhodla splniť mame sen. Vydala knihu Život je ako... Oslovila účastníkov kurzov a poprosila ich, aby jej poslali svoje výtvory, ktoré vznikli vďaka jej mame. Spýtala sa ich, čo by povedali mame, keby mali tú možnosť. A takto vznikli zaujímavé texty, útržky spomienok, vrátane listov na rozlúčku. Je v nich smiech, vtip, ale aj bolesť a smútok. 

 

 

Najviac ju inšpiruje mama

„Nikdy by mi nenapadlo, že knižka spustí toľko pozitívnych mechanizmov, a jedným z nich je aj táto anketa. Hlavne, keď ju moje kamarátky začali zdieľať na facebooku a napísali k tomu vždy milý pokec, tak mi to zdvihlo náladu. A potom zistenie, koľko ľudí hlasovalo. Iste, že medzi nimi boli aj kamaráti a známi, ale nielen oni, toľko ľudí naozaj nepoznám. A tá predstava, že za mňa hlasoval niekto, kto ma nepozná, tak to je bomba. Veľmi si to vážim a teším sa z toho,“ povedala nám Gabika Čepičanová, keď sme jej oznámili, že sa stala Najinšpiratívnejšou Ženou v meste roku 2015.

Na našu otázku, kto je pre ňu najinšpiratívnejšou ženou, odpovedala: „Nech to vyznie akokoľvek pateticky, je to moja mamina. Nechcem z nej robiť modlu či nejakú mystickú bytosť. Bola to normálna žena, reálna, ktorá mala pre písanie vášeň, bavilo ju to, ľudí zaujala, pomohla im, inšpirovala. Mne sa veľmi páči, keď sú ženy o niečom presvedčené a robia to s nadšením. Potom to môže byť mama na plný úväzok, riaditeľka firmy, šperkárka, jogínka...“

 

Gabikina mama, Zuzana Lajdová.

 

Je to energia

V lete Gabika so svojou knihou Život je ako... cestovala a vo vybraných mestách robila čítačky, ktoré spojila s workshopom o kreativite v písaní. „Aj vďaka tomu som pochopila, prečo mama tak rada robila tie kurzy a čo jej to dávalo. Tá energia a úsmevy, čo sa tam kumulujú, to je neskutočné. Dalo mi to aj chrobáka do hlavy, žeby som mala ďalej písať... Zatiaľ sa ten chrobák prevaľuje v hlave a uvidíme. Momentálne mám skúškové obdobie a popri tom sa balím na polročný študijný pobyt do Madridu.“

Teší nás, že Gabika je stálou čitateľkou Žien v meste. „Konečne niečo k veci, nie 5 krokov ako byť sama so sebou spokojná, alebo ako dostať chlapa. Páči sa mi, že približujete reálne ženy, ich príbehy. Je dôležité, aby sa o ženách hovorilo. No a stĺpčeky sú moja srdcovka,“ zhodnotila krátko náš web a vrátila sa k svojim učebniciam.

Gratulujeme a držíme palce na skúšky!

 

 

 

Gabika Čepičanová vyhrala anketu s jasným náskokom. Druhá skončila Dana Kleinert, aktivistka a módna dizajnérka. Bojovala za projekt Šafko a stala sa spoluautorku nového projektu The Most. Ten ukázal, že sa nenechala odradiť a ďalej bojuje o verejný priestor v Bratislave, ktorý nemá slúžiť politikom, ale aktívnym ľuďom. Niekoľkokrát sme ju v článkoch o móde citovali ako riaditeľku Slovak Fashion Council, koncom roka aj ako účastníčku okrúhleho stola iniciatívy ADosť!, ktorá zvolala aktívne ženy, aby pomohli presadiť reformu vzdelávania na Slovensku. Od leta sme sledovali ako aktívne spolu s rodinou pomáha utečencom a ku konci roku sme s ňou narátali, že slovenské ženy, hlavne mamy, ušili v rámci projektu Domov na mame pre deti utečencov 130 - 200 nosičov, z toho 10 ich dokončili v prvej Šijacej literárnej kaviarni pod Mostom SNP.

 

Prečítajte si celý príbeh tu

 

 

Na treťom mieste sa umiestnila podnikateľka a dobrovoľníčka Pavlína Počajová. Mama troch dcér a jedného syna, babka šiestich vnúčat, aktívna členka nášho Klubu Žien v meste a dobrovoľníčka sa po 16 rokoch rozhodla odísť z banky a venovať sa tomu, čo ju baví. Šije úžasné šaty zo starých vecí, vyrába originálne šperky a darčeky, vrátila sa k spievaniu a vystupuje s kapelou svojho manžela, začala s boxom. „Nebojte sa veku, vek je len číslo,“ odkázala 47-ročná žena na našej diskusii v Inchebe. Radí ženám hovoriť si pred zrkadlom pekné veci namiesto obvyklej kritiky. 

 

Celý príbeh si prečítajte tu

 

Aj takéto ženy chceme viac podporiť, preto sme rozbehli kampaň :)