DUBAJ, BRATISLAVA. Posledných šesť rokov učí v dedine Salluit, čo je druhá najsevernejšie položená inuitská komunita v kanadskej provincii Quebec. Dedina má asi 1300 obyvateľov a je dostupná len lietadlo. V tam teploty zime klesajú až na mínus 25 stupňov Celzia.

 

Foto - TASR/AP

 

Milión investuje do mladých 

Salluit má vysoký počet samovrážd, hlavne medzi tínedžermi, ktorí trpia depresiami. MacDonnellová povedala, že zažila viac než 10 samovrážd. "Keď som ako učiteľka prišila do školy ráno po tom, čo sa to stalo, našla som len prázdnu lavicu po žiakovi. Bol tam pokoj a ticho," povedala. "Ďakujem, že ste celosvetovú pozornosť venovali im," dodala podľa denníka The Guardian.

Ocenenie Najlepší učiteľ sveta za rok 2017 dostala na slávnostnej ceremónii v Dubaji. Do finále sa dostalo 10 učiteľov, vyberalo sa z 20 tisíc nominácií zo 179 krajín sveta. K titulu získala MacDonnellová aj milión dolárov, ktoré chce investovať do mladých v dedine Salluit.

"Keď ste učiteľom v malej arktickej komunite, váš deň nikdy nekončí. Dvere školy sa môžu zavrieť, ale vaše vzťahy so študentmi pokračujú," uviedla MacDonnellová na webovej stránke globalteacherprize.org. 

 

 

Pomáha dievčatám

MacDonnellová vytvorila aj špeciálny program pre dievčatá v regióne, kde je tehotenstvo maloletých bežné, problém je rovnako sexuálne zneužívanie. Veľa učiteľov ani neukončilo jeden akademický rok pre stres a tvrdé podmienky, Maggie MacDonnelová učí stále.

"Sme všetci na vás pyšný," odkázal jej kanadský premiér Justin Trudeau, keď blahoželal Macdonnell vo videozázname.

.

Prečítajte si aj Princ William navštívil oficiálne Paríž 20 rokov po smrti svojej mamy