Najnovšie umelecké dielo anglického grafity umelca Banksyho, ktoré sa objavilo na múre v meste Margate v grófstve Kent na juhovýchode Anglicka, zobrazuje ženu v domácnosti v štýle 50. rokov, ktorá má na sebe žlté rukavice na umývanie a modrú zásteru, ako zaviera svojho manžela do mrazničky. Usmieva sa napriek tomu, že má opuchnuté oko a chýbajúci zub. Dielo bolo zverejnené práve na deň sv. Valentína, ktorý sa vo svete oslavuje ako sviatok zaľúbených.

Banksy a zbitá žena

Tajomný Banksy, ktorého pravá totožnosť nie je známa, sa k nemu prihlásil zverejnením série fotografií na Instagrame, na ktorých je obrázok zobrazený s titulkom „Maskara na Valentína“. Mnohé z komentárov naznačujú, že dielom chcel poukázať na boj proti násiliu páchaného na ženách a dievčatách. Banksy zverejnil aj obrázky, na ktorých je detailný záber na usmievavú, no evidentne zbitú tvár ženy. 

Súčasťou umeleckého diela je reálna mraznička a tiež rôzne odpadky na zemi, vrátane rozbitej bielej záhradnej stoličky, modrej prepravky a prázdnej fľaše od piva.