SYDNEY, BRATISLAVA. Keď mal sedem rokov, potopil sa Titanic, keď mal 90 rokov ešte hrával golf. Dnes má Alfred Date 109 rokov a je najstarším Austrálčanom.  Žije v domove pre seniorov a vtipne reaguje na otázky reportérov. Čo si myslí o svete? Že je guľatý. A recept na dlhý život: „Každé ráno vstať,“ odpovedá Date austrálskym novinárom.

 

To nie je dôvod, prečo dnes o ňom píšu všetky médiá. Alfred Date trávi čas tým, že štrikuje. Štrikuje svetríky pre ranených tučniakov. Naučil sa to ešte v 30. rokoch minulého storočia od švagrinej. Niekedy plietol aj 13 hodín vkuse. Ako povedal pre televíziu Nine News minulý rok za ním prišli sestry a nahovorili ho, aby s tým začal opäť. Nemohol som povedať nie, vysvetľuje Date

Nadácia na ochranu tučniakov prišla s konkrétnou objednávkou.

Štrikovať svetríky začal Date pre vzácne tučniaky, ktoré žijú len na juhu Austrálie a na Novom Zélande. Ropa im poškodila perie, takže mrznú. Svetrík je pre nich skutočnou ochranou. Date inšpiroval ďalších ľudí, ktorí začali pliesť pre zranených tučniakov. Najstarší Austrálčan preto najnovšie štrikuje svetríky pre predčasne narodené deti.