Tento týždeň ma šokovali videá na youtube. Kto ma pozná, vie, že nie som človek, ktorý by mal nejaké klimatické úzkosti. Beriem to vážne, robím, čo sa dá vo vlastnom spôsobe života, ale som ok.

Vyskočili na mňa však videá, kde si influenceri objednávajú celú gigantickú paletu neprevzatých zásielok, ktoré si ľudia objednávajú na Amazone. Proste,  dostanete gigantickú zásielku bohviečoho a potom to influenceri vybaľujú s divákmi a tešia sa, že majú doma paletu absolútne nepotrebných vecí.

K tomu pridáme videá, kde youtuberi kupujú lacné oblečenie, ktoré ma imitovať dizajnérske značky a porovnávajú ich s originálom. Kvantá oblečenia, kozmetiky, topánok, kabeliek. Vecí, čo nevydržia ani dve opratia.

Pozerala som na svoj počítač a prvýkrát v živote cítila aspoň kúsok tej bájnej klimatickej úzkosti. Koľko vecí vlastne potrebujeme? Posledný rok som triedila svoj šatník už štyri razy. A štyri razy som vytriedila gigantickú kopu vecí, ktoré som na sebe nemala už 4 roky. Teraz to bol finálny pokus, po zhliadnutí týchto videí.

A to nijako extrémne nenakupujem. Neobjednávam si kvantá oblečenia z Číny, nakupujem často v sekáčoch, šatník už mám zastabilizovaný a nenakupujem žiadne nové trendy každé štyri týždne vo fast fashion reťazcoch. Koľko handier musia mať doma asi oni?

Môj muž priniesol v tejto téme dosť osviežujúci pohľad. Odkedy sme spolu, má minimalistický šatník. Kvalitné, dobre ušité veci, ktorých nemá veľa. Pár tričiek, trojo džínsov, štyri kvalitné obleky. Má jednu mikinu, dva svetre a jedny tepláky. Má kvalitné bežecké oblečenie a výstroj na turistiku - to všetko už asi desať rokov. Obmení, ak sa niečo vyslovene zničí, ale kupuje rozvážne. Tak celkovo, má sa dobre, ale nemá veci nazvyš. Žije rozumný život a ja sa učím postupne pri ňom.

Koľko vecí potrebuje človek? Koľko materiálnych vecí potrebuje v skrini, v šatníku? Ide o spoločenský status? Alebo instantné šťastie, keď má človek blbú náladu? A za akú cenu vlastne? Nikto nehovorí, že si nemáte nič kúpiť v lacnom reťazci. Ale potrebujete to? A koľko to vydrží? Stojí to za to? A akú cenu za to vlastne platíme?

Netreba to hrotiť s klimatickým aktivizmom - aj tak na konci dňa záleží na systémových opatreniach, ktoré bez Číny a USA jednoducho nedáme. Chytať hystériu z toho, že má niekto drink so slamkou nedáva žiadny zmysel.

Ale objednávať si palety nepotrebných vecí, to už je veľa aj na mňa. Premýšľam nad šatníkom a zbavujem sa nepotrebných vecí do cirkulárnej ekonomiky. Palety, čínske tričká za dve eurá, topánky za 10 a kabáty za 19.90, to nie je normálne. Ak ste človek, čo si môže dovoliť kúpiť si normálne veci, a nestojí na tom váš rodinný rozpočet, musíme nad tým začať premýšľať. Každý za seba, každý sám.

Držme si palce.

Chcete si pravidelne čítať stĺpčeky Zuzany Kovačič Hanzelovej priamo vo svojom e-maili?