Prečítala som si dnes rozhovor s primárom ARO v Košiciach Jánom Michlíkom. Bolo z neho cítiť frustráciu, ale aby sme tu neomieľali stále dokola to isté, povedal jednu vážnu tému, ktorá sa týka výstostne žien.

Na pľúcnej ventilácii mal dve tehotné pacientky. Obom museli urobiť cisársky rez, dve ženy majú mimo ventilácie, ale vo vážnom stave. Primár v rozhovore pre Denník N povedal: "Viem teda v našom regióne o štyroch ženách vo vysokom štádiu tehotenstva s extrémne ťažkým priebehom covidu. Vo svete je publikovaných množstvo prípadov ťažkých postihnutí covidom u tehotných žien, ktoré sa aj skončili smrťou. Rozhodne odporúčam očkovať aj tehotné ženy."

Gynekológ a očkovanie tehotných

A dodal, že týchto žien mu je naozaj ľúto, pretože im ich vlastný gynekológ neodporučil očkovanie. Lekár. Gynekológ, ktorý vám má povedať vedecký názor. A ten je, že tehotné ženy sa majú očkovať, pretože sú vo vysokom štádiu ohrozená skupina.

Zoberie niekto týchto lekárov na zodpovednosť? A kedy sa vlastne v tejto krajine už konečne začneme rozprávať o gynekológoch a pôrodníctve? Je v zúfalom stave a ženy to roky stojí zdravie, a niektoré aj život.

Tlačenie na brucho, rutinné nástrihy, zašívanie bez anestézy, nehumánne správanie, ale aj necitlivé prehliadky a neodborné rady. Roky mi moja gynekologička hovorila, že jediné, čo na vážne menštruačné bolesti pomôže, je porodiť dieťa. Potom mi fyzioterapeut pomohol veľmi rýchlo a ľahko a vysvetľoval mi, že lekári s nimi nechcú spolupracovať, hoci by to mnohým ženám pomohlo - nielen pri menštruačných bolestiach, ale aj posilnení panvového dna, diastázam pred aj po pôrode.

Je na čase, aby sme vyžadovali od tohto štátu kvalitnú zdravotnú starostlivosť, a to nielen pri gravidite. Ženy síce ťahajú zdravotníctvo ako zdravotné sestry a lekárky, ale v nemocniciach a ambulanciách sú na druhej koľaji.

Lekári ženám neveria bolesť

Vedecké štúdie hovoria, že ženám lekári neveria bolesť. Predpisujú im lieky na bolesť oveľa neskôr ako mužom a často im neveria príznaky infarktu. Ženský infarkt má navyše iné príznaky ako mužský, ale naša mužská medicína na to veľmi ohľad neberie. Ženy sú podľa mnohých lekárov hysterky, často im vlastne príznaky ani neveria.

Takto kvalitná zdravotná starostlivosť nevyzerá - ani počas covidu, ani mimo neho. Ženy sú v tejto krajine na poslednom mieste a pri covide vidíme znásobené do extrému len to, čo vieme už dávno.

Ak ste tehotná žena a čítate tento článok, prosím, choďte sa dať zaočkovať. Hrozí vám horší priebeh covidu a môžete ohroziť aj svoj plod. Ak vám váš gynekológ alebo gynekologička neodporúčajú očkovanie, mali by ste ju alebo jeho vymeniť. Môže vám to zachrániť život.