PARÍŽ. Voľnými pruhovanými svetrami vyslobodila ženy zo zovretia fádnych kostýmov a dlhé roky stála na čele módneho impéria nesúceho jej meno. Je to rok, čo vo veku 86 rokov zomrela francúzska módna návrhárka Sonia Rykielová.

Bývalý francúzsky prezident Francois Hollande slávnu módnu návrhárku vyzdvihol ako "priekopníčku", ktorá "ponúkla ženám slobodu pohybu". 

 

Kreácie z kolekcie Sonie Rykiel pre značku H&M v Paríži v roku 2009. Foto - TASR/AP

 

Navrhla si pletené tehotenské šaty


Rykielovej kariéra v módnom priemysle sa začala v 60. rokoch, keď si sama navrhla niekoľko modelov pletených tehotenských šiat a v roku 1968 si na ľavom brehu Seiny otvorila svoj prvý parížsky butik s dámskou konfekciou. Jej pletené modely sa od začiatku vyznačovali pestrosťou farieb a vzorov, za čo si vyslúžila prezývku "kráľovná pleteného oblečenia".

Postupom času sa meno Sonia Rykiel stalo jednou z najuznávanejších módnych značiek na svete predávajúcou dámske, pánske a detské odevy, ako aj parfumy. 

 

Kolekcia Jar/Leto 2009 od Sonie Rykielovej. Foto - TASR/AP 

 

Jedna z najelegantnejších žien 

Rykielová sa stala inšpiráciou pre hlavnú postavu hviezdami nabitého filmu Pret-a-Porter režiséra Roberta Altmana z roku 1994 a v tejto satirickej komédii z prostredia módneho priemyslu aj sama účinkovala. 

V roku 1980 bola Rykielová vyhlásená za jednu z najelegantnejších žien sveta. V roku 1995 jej diagnostikovali Parkinsonovu chorobu.

 

Foto - twitter.com

 

Prečítajte si aj Prerábate detskú izbu? Vykašlite sa na trendy a myslite na dieťa