Naladiť niekoho na zlé emócie nie je ťažká úloha. Veď sa pozrite okolo seba, stačí, keď sa ľudia stretnú vo výťahu a začnú kritizovať. Napríklad ako rastie kriminalita, či ako to tá ich domovníčka nezvláda. Alebo ako sa správa sused z piateho! Na sociálnych sieťach sa zlé statusy šíria ako blesk a získavajú „páčikov“ aj od tých, od ktorých by ste to ani nečakali. Články? Najväčšiu čítanosť majú tie, ktoré hrajú na negatívne emócie. Stačí spomenúť pár základných slovíčok a „úspech“ je garantovaný. Akých? No, napríklad: premiér, vláda, kauza, utečenci, Rómovia atď.

A rozhovory v dedinských krčmách? Aj o tom by sa dalo veľa napísať, lebo tam je ufrflanosť a politizovanie nad krčahom piva alebo štamperlíkom tvrdého povinnou jazdou, ako pre iných každodenný jogging.

Sami uznáte, že vzbudiť záujem o niečo pozitívne je omnoho ťažšie. Ale našťastie, nedávno som sa presvedčila, že to ide! Dobrá správa znie: s ľudstvom to nie je až také zlé. Ešte sa nájdu takí, čo sa dajú strhnúť. A mám hneď niekoľko príkladov.

Pred nejakým časom, keď Tom Hanks natáčal v Budapešti film, odfotil sa s niekoľkými malými fiatkami, čiže poľskými „maluchami“. Keď tie snímky zverejnil na sociálnych sieťach,  v Poľsku to vyvolalo lavínu pozitívnych emócií, zdieľaní, lajkov a podobne. A tak sa istá skupina Poliakov rozhodla usporiadať zbierku, aby Tomovi Hanksovi „malucha“ kúpila. A viete čo? Podarilo sa vyzbierať dosť peňazí a auto kúpili. Teraz ho čaká „lifting“, o čom aktivisti herca už informovali. Ten bol veľmi prekvapený, ale s radosťou na túto správu reagoval. Je dosť možné, že si auto príde vyzdvihnúť osobne.

Druhý prípad sa tiež týka zbierky na auto. Možno ste počuli, že pred vyše týždňom mala poľská premiérka autonehodu. Do limuzíny, ktorou ju viezli, narazil mladý 21 – ročný chlapec, ktorý šoféroval Fiat Seicento. O tom, či to bolo spôsobené jeho chybou alebo chybou ochranky, ktorá premiérku viezla, rozhodne súd. No našlo sa niekoľko ľudí, ktorým mladíka prišlo ľúto a iniciatívne usporiadali zbierku, aby mu kúpili auto. A viete čo? Za pár dní sa na účte našlo toľko peňazí, že mladík si môže kúpiť nielen Seicento, ale aj exkluzívnejší model.

Lebo, keď sa chce, keď je určený cieľ a správna motivácia, tak ľudia nemajú problém venovať svoj čas, peniaze, zručnosti, schopnosti a podobne. O tom som sa presvedčila aj tu na Slovensku, keď som sa v sobotu zúčastnila  Benefičného plesu Hodina deťom. Pred, počas a po tomto podujatí som stretla toľko ľudí, ktorým sa chce niečo robiť. Ktorým sa chce chcieť. Spája ich pozitívna emócia a šťastný výsledok.

Pamätáte sa na Forresta Gumpa, ktorého stvárňoval už v tomto stĺpčeku spomínaný Tom Hanks? Pamätáte sa, ako v istom momente svojho života začal bežať a postupne sa k nemu pridávali ďalší a ďalší?

Pokiaľ máte také schopnosti a viete za sebou strhnúť davy, tak zvážte kvôli čomu ich budete strhávať a čo bude na konci behu. Nebo - peklo - raj?

.

Prečítajte si aj Na takú lásku sa nezabúda