Ich bolo päť - päť mladých mužov vo veku od 27 do 29 rokov, ktorým neskôr dali prezývku La Manada (vlčia svorka). Ona bola sama –18-ročná dievča z Madridu. V júli 2016 jej na slávnostiach v Pamplone ponúkli, že ju odprevadia k autu. Namiesto toho ju zahnali do kúta a po jednom s ňou mali sex. Nechali ju na ulici a vzali jej mobil, aby nemohla zavolať pomoc. Jeden z útočníkov si brutálny čin nahral na mobil a počas súdu ukazovali sekvencie, kde mala žena zatvorené oči, čo vraj znamenalo, že so sexom súhlasila.

 

Mladé Španielky protestujú proti verdiktu súdu v Pamplone.  Foto - TASR/AP 

 

Skupinový sex s neznámymi

"Obžalovaní chcú, aby sme uverili, že v ten večer sa stretli s 18-ročnou dievčinou, ktorá po 20 minútach rozhovoru s ľuďmi, ktorých nikdy nevedela, súhlasila so skupinovým sexom, zahrňujúcim každý druh penetrácie, niekedy súčasne, bez použitia kondómu, "povedala prokurátorka Elena Sarasateová podľa denníka The Guardian.

Traja sudcovia v Pamplone však vo štvrtok rozhodli, že nešlo o sexuálne znásilnenie, pretože v tom nebolo ani „násilie“ ani „zastrašovanie“. Mužov odsúdili len za sexuálne zneužitie. Rozdiel v treste je značný, prokuratúra žiadala za znásilnenie trest 22 rokov, sudcovia ich za zneužitie odsúdili na deväť.

Od vynesenia rozsudku tisíce Španielov, ale hlavne mladých Španielok, protestujú v Madride, Barcelone i v Pamplone. Tam v sobotu vyšlo do ulíc viac ako 30-tisíc ľudí. Medzitým už 1,2 milióna ľudí podpísalo petíciu, aby najvyšší španielsky súd zbavil úradu sudcov, ktorí takto rozhodli.

 

Protest v Pamplone.  Foto - TASR/AP

 

Patriarchálna spravodlivosť 

Petíciu rozbehla 38-ročná Španielka proti sudcom, ktorí sami v rozsudku poukázali na to, že obeť bola úplne vydaná na milosť fyzicky silnejším mužom.

Ana Botinová, šéfka jednej z najväčších španielskych bánk Santander, na twitteri napísala, že rozhodnutie súdu je "krokom späť, pokiaľ ide o bezpečnosť žien". Podľa španielskej právničky a starostky Madridu Manuely Carmenaovej rozsudok "nezodpovedá požiadavkám žien na to, ako by mala vyzerať spravodlivosť.“

Prípad chce preskúmať aj španielska vláda. Jej hovorca oznámil, že zvažujú zmeniť súčasnú právnu úpravu o „násilí a sexuálnej agresii.“

„Spravodlivosť je stále patriarchálna, dáva vinu nám a my nie sme chránené,“ povedala jedna z protestujúcich žien pre rozhlasovú stanicu RTVE.