LONDÝN, BRATISLAVA. Je to „najzábavnejšia časť,“ ktorú treba vidieť, tvrdia podľa BBC kritici po včerajšej svetovej premiére nového filmu Dieťa Bridget Jonsovej v Londýne. Podľa denníka The Guardian je Bridget lepšia ako v poslednom filme S rozumom v koncoch, ktorý sme videli v roku 2004.

Bridget Jonesová, ktorú skvelo stvárnila Renée Zelleweger, sa teda vracia na filmové plátna po 12 rokoch a reakcie sú priaznivé. I tentoraz nedokonalá žena po tridsiatke, ktoré priťahuje problémy a rozhoduje sa chaoticky, zásadne odľahčuje pohľad na ženu.

 

 

Nový obraz ženy a mamy

„Z môjho pohľadu nastavila Renée Zellweger s populárnou sériou Bridget Jonesová celkom nový obraz ženy. A bol široko akceptovaný. Veľa žien šlo s ich kamarátkami do kina, aby si urobili pekný večer a zasmiali sa. Cez film si dokázali robiť srandu aj z niektorých aspektov vlastného života. Jones stelesňuje nedokonalú ženu, ktorá robí všetko tak, ako to práve v jej chaotickom živote beží,“ povedala pre Deutsche Welle filmová kritička Sibylle Stürmerová.

Film sa púšťa do úlohy slobodnej matky, čo je podľa Stürmerovej asi najhorší sociálny status,  v akom sa dnes žena môže ocitnúť. „Teda hneď po starobe,“ dodáva filmová kritička. Preto sa teší, ako túto hororovú situáciu odľahčí komédia Dieťa Bridget Jonesovej.

 

 

Brigit Jonesová sa po 12 rokoch vracia na filmové plátno, aby si poradila s neplánovaným tehotenstvo. Navyše nevie, kto je otcom dieťaťa. Či seriózny právnik Mark Darcy (Colin Fhirth), ktorého si v prechádzajúcej časti vzala za manžela, ale zrejme už spolu nežijú alebo úspešný prevádzkovateľ internetovej zoznamky Jack Quant, ktorého si zahral Patrick Demsey. Iná žena by poslala oboch mužov na testy otcovstva, lenže Bridget Jonesová nie je normálna, ale výnimočná.

"Vďaka Bridget sa celá jedna generácia žien uistila, že je úplne v pohode zostať v sobotu večer sama doma, pozerať televíziu, jesť pritom chipsy priamo z vrecka a nestresovať sa tým, že telefón ani raz nezazvoní," vysvetľuje podľa CinemArt.sk Zellweger mimoriadnu obľubu celoživotnej smoliarky, ktorá neprestáva hľadať šťastie. Okrem Renée Zellweger sa diváci môžu tešiť na herecké výkony Colina Firtha, Patricka Dempseyho, Emmy Thompson či Jima Broadbenta. Réžie filmu sa ujala Sharon Maquireová, ktorá bola už pri vzniku prvého filmu.
 

 

Kniha 20. storočia 

Na Slovensku si môžete komédiu Dieťa Bridget Jonesovej pozrieť v kinách od 15. septembra.  Koncom novembra si potom môžete prečítať štvrtú knihu Helen Fieldingovej. Slovenské i české práva na štvrtú knihu o Bridget Jonesovej získalo vydavateľstvo Albatros. Kniha na Slovensku vyjde mesiac a pol po svojom vydaní vo Veľkej Británii. Román Dieťa Bridget Jonesovej vznikol na základe pravidelných stĺpčekov v denníku The Independent, v ktorých autorka vykresľovala trošku hrboľatú cestu svojej hlavnej hrdinky k materstvu.

 


Denník Bridget Jonesovej sa stal nielen medzinárodným bestsellerom, ale tiež skutočným fenoménom. Denník The Guardian ho zaradil na zoznam desiatich románov, ktoré najlepšie definujú 20. storočie. Autorka na Denník Bridget Jonesovej nadviazala nemenej úspešnými titulmi Bridget Jonesová: S rozumom v koncoch a Bridget Jonesová: Zbláznená do chlapa. Všetky tri knihy boli vydané vo viac ako 40 krajinách sveta.

"O čom Bridget Jonesová naozaj je? O rozdiele medzi tým, akí by sme podľa očakávania mali byť, a tým, akí naozaj sme. A tým - ako Bridge počas svojho neštandardného tehotenstva zistí - ako si myslíme, že nás život pobeží a ako sa v skutočnosti všetko vyvinie," hovorí o svojej novej knihe Helen Fieldingová.

 

 

 

Prečítajte si aj Žena, ktorá zmenila online žurnalistiku končí, aby ako 66-ročná začala znova