Kampaň MeToo ničí známych mužov v Hollywoode, v politike, v médiách takmer každý deň. Prípady, skúsenosti a priznania pribúdajú tempom, ktorý vyráža dych mužom i ženám. Len na Slovensku nič.

Keď sme nedávno robili na Ženách v meste rozhovor o tejto téme s Oľgou Pietruchovou, vyzvali sme ženy, aby nám anonymne napísali, ak majú skúsenosti s obťažovaním. Neozvala sa ani jedna. Neverím, že preto, že by takú skúsenosť niektoré nemali z práce alebo zo súkromia. Ženy sa u nás neozývajú, pretože mnohým nikto nevysvetlil, že sexuálne obťažovanie sa nedeje až v momente, keď vás znásilňujú fyzicky.

 

 

Preto je dobré, že máme kauzu novinára, o ktorom je roky známe, že nemá problém so žiadnou sexistickou poznámkou, hlavne, ak ide o mladé kolegyne. Každá debata – ideálne slušná, je lepšia ako totálne mlčanie, ktoré vzbudzuje dojem, že problém nemáme. Lebo, keď nemáme problém, nehľadáme riešenie.

A je dobré a logické, ak debatu o sexuálnom obťažovaní žien začneme od novinárov a novinárok. Médiá spoluvytvárajú názory v spoločnosti a buď búrajú alebo betónujú stereotypy. Ak nebudú mať novinári a novinárky jasný názor, čo je a čo nie je sexuálne obťažovanie, ťažko sa v tejto debate posunieme ďalej. Je fakt, že moji kolegovia novinári príliš často a radi sexistické poznámky a narážky vyhodnotia ako vtip. Najobľúbenejšie je spojenie nevinný vtip. Nevinný, rozumej, veď sú to len chlapské reči. Dôvodov a ospravedlnení, prečo chlapi také oplzlosti rozprávajú, si vypočujete veľa. Hlavne teda od mužov, novinárov.

Diskusia by sa ale konečne mala viesť o tom, ako sa pri takýchto vtipoch, poznámkach a komentároch cítia ženy. A pokojne začnime u novinárok. Ak u nich zabijeme cit pre to, čo už je obťažovanie, ako budú hodnotiť prípadné zážitky iných žien? Ak sa budeme novinárky medzi sebou presviedčať, že chyba je v nás, lebo iba nerozumieme mužskému humoru, nepresvedčíme iné ženy, že sa pri takých vtipoch majú právo cítiť zle.

Podľa Antidiskriminačného zákona je sexuálne obťažovanie VERBÁLNE, neverbálne alebo fyzické správanie sexuálnej povahy, ktorého úmyslom alebo následkom je alebo môže byť narušenie dôstojnosti osoby a ktoré vytvára zastrašujúce, ponižujúce, zneucťujúce, nepriateľské alebo urážlivé prostredie.

Pracujem v médiách viac ako 20 rokov a poznámok, rozumej nevinných vtipov som si vypočula veľa. Naozaj prekážať mi začali až vekom. Urážalo ma, keď sa debata o vecnom, pracovnom probléme zvrhla na poznámky typu, že dnes dobre vyzerám, mám veľký výstrih a dobrý zadok.

Určite nelynčujme jedného novinára. Aj on si môže dovoliť len toľko, koľko mu dovolí jeho okolie. Ale potrebujeme tú debatu viesť, aby mladé kolegyne dokázali bez obáv staršiemu a uznávanému kolegovi povedať, že to preháňa a že im to je nepríjemné. A skúsený novinár a muž v rokoch by mal uznať, že obťažuje a že sa to nemá diať, ak sa pritom ženy cítia nekomfortne.

Ak si to vyjasnia novinári a novinárky, mohla by debata o tom, či máme na Slovensku problém so sexuálnym obťažovaním vyzerať celkom inak.   

#MeToo

 

Prečítajte si aj Prominentný rakúsky politik Pilz sa vzdal poslaneckého mandátu po obvinení z obťažovania