„Bohatstvo človeka je v jeho srdci.“ (J. Giono)

 

Slovo bohatý nevzniklo spojením slov peniaze, bankové kontá, veľký dom, luxusné zariadenie, exotická dovolenka, najnovší model auta, fyzická krása, kariéra, ale Boh a Ty.

Srdce, heart, Herz, szív, сердце, coeur, serce: dutý svalový orgán pumpujúci vďaka rytmickým sťahom krv cez obehovú sústavu.

 V akej kondícií je aktuálne naše srdce? Je veľké, zlomené alebo snáď betónové?

Namiešať tvrdý betón zvládne aj fyzicky zdatnejší násťročný chalan. Stačí v správnom pomere zmiešať potrebné ingrediencie, najlepšie v miešačke. Štrk, cement a vodu.

Veľmi som sa mýlila, keď som v záverečnej práci po absolvovaní kurzu psychológie tvrdila, že  dieťa sa narodí ako nepopísaný papier a  na rodičov, blízkych, prostredie spadá celá zodpovednosť, ako ho vyplnia. Poznáte to, svoje deti vychovávate rovnako a predsa je každé povahou iné.

So štrkom, veľkými ostrými kameňmi získanými do vienka, sa dá ale spraviť veľa. Možno jednotlivé kamienky obrúsiť a dekorovať ním krásny záhon kvietkov, možno ho použiť na založenie záhradného jazierka ... Alebo premiešať cementom.

Prísni rodiča, zavalení množstvom práce a tiažou života. Vedia posunúť, len čo sami kedysi dostali. Hlavný výchovný prostriedok fyzický trest, polámané varechy za neposlušnosť. Takmer žiadne city, láskyplné objatia. Komunikácia zúžená na nesmieš, nerob, poslúchaj, musíš ... ! O vedení k úcte ku všetkým, rešpektu so slabšími, tolerancii k chorým a postihnutým, k menšinám, pomoci slabším sa  doma zriedkavo hovorí.

Betónová zmes je pripravená a zákon príťažlivosti dodá presne to, čo si želá. Množstvo pridanej vody a správne miešanie sú určujúce pre tvrdosť, pevnosť, odolnosť.

Životná partnerka (partner), ako veľa mohli napraviť! Závisť, latinsky invidia – pozerať so zlým úmyslom, emócia nízkeho sebavedomia.  Jeden zdroj vody nestačí. Ďalší a ďalší načúvajúci rečníckemu talentu, slepo veriaci všetkým klamstvám. Spoluzodpovední!

Nemusíme spolu oslavovať, nemusíme spolu grilovať, nemusíme sa ani zbožňovať, ale nesmieme sa nenávidieť. Vedieť sa pri stretnutí na seba normálne ľudsky pozrieť, dovoliť deťom sa spolu hrať, nezakazovať im slušne pozdraviť, neohovárať, nezískavať ostatných na svoju stranu prízemným spôsobom.

Alebo je cieľom vypumpovať všetku energiu ako vodu zo studne a tešiť sa z víťazstva?

Každá palica má dva konce. Zlo zasiate do detí pomaličky vyrastie. Prinesie úrodu v čase, keď už sily aj zdravie rodičov budú slabnúť. Bude to trpké ovocie, bude  bolieť, no nemusí. Stačí sa včas spamätať, lebo žijeme len raz a jeden nikdy nevie ...

 

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.