ŠTVRTOK V ČESKU: Na Václavskom námestí v Prahe žiadali tisíce Čechov a Češiek demisiu premiéra Andreja Babiša. Do ulíc ich dostalo zistenie novinárov zo serveru Seznam Správy, ktorí vypátrali Babišovho syna vo Švajčiarsku. Ten obvinil svojho otca, že ho dal uniesť na Krym, aby nesvedčil v prípade Čapí hnízdo, v ktorom on a premiér čelia obvineniu z dotačného podvodu za milióny.

Babiš davu odkázal, že NIKDY, nikdy neodstúpi. Prezident Miloš Zeman dodal, že ak by aj Babišova vláda padla, poverí zostavením novej opäť Babiša.

 

PIATOK NA SLOVENSKU: V ôsmich mestách na Slovensku žiadali Slováci a Slovenky koniec Ficovej arogantnej moci. Do ulíc ich dostalo zistenie, že Národná kriminálna agentúra (NAKA) vypočúva organizátorov protestov Za slušné Slovensko, či neorganizovali štátny prevrat za peniaze amerického finančníka Sorosa. Prešetrovali tak obľúbenú verziu expremiéra o masových protestoch, ktoré ho donútili odstúpiť. Slováci a Slovenky poslali za 36 hodín na transparentný účet viac ako 50-tisíc eur a prišli desiatykrát podporiť protesty, ktoré v marci odštartovala vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Mnohí držali transparenty Som tu zadarmo.

 

SOBOTA V ČESKU A NA SLOVENSKU: Dve krajiny bývalého spoločného štátu si pripomenú 17. november - Deň boja za slobodu a demokraciu. Protesty neukončí brutálny zásah polície proti študentom ako 17. novembra 1989. Stále však musíme na Slovensku i v Česku demonštrovať. Musíme, pretože sa za 29 rokov nezmenil základ fungovania politiky. Stále máme priveľa arogantných politikov, ktorí skúšajú ako ďaleko môžu zájsť v zneužívaní moci. Zvolenie do funkcií berú ako celoživotnú rolu, kritiku ako organizovaný útok na svoju osobu, články novinárov ako štvavú kampaň. Klamú, kradnú, podvádzajú, a možno aj unášajú a najímajú vrahov.

V uliciach však teraz funguje silnejšia opozícia ako v parlamentných laviciach v Prahe či v Bratislave. Muži, ženy i deti idú do ulíc vyjadriť svoj názor, pošlú peniaze na podporu dobrej veci, novinári si robia svoju prácu lepšie ako polícia, hoci jeden z nich za to spolu so svojou snúbenicou položil svoj život.

Znamená to, že 17. november mal zmysel. Lebo demokracia má zmysel len vtedy, ak nám veci verejné nie sú jedno.