OSLO. Nobelovu cenu mieru za rok 2018 získali aktivistka Nadia Muradová a konžský gynekológ Denis Mukwege za boj proti sexuálnemu násilu vo vojnách. Oznámil to v piatok v Osle nórsky Nobelov výbor, ktorý tento raz vyberal spomedzi 216 nominovaných osobností a 115 organizácií.

„Nadja Murad bola jednou z odhadovaného počtu 3000 jezídskych dievčat a žien, ktoré boli obeťami znásilnenia armádou Islamského štátu. Zneužívanie boli systematické a boli súčasťou vojenskej stratégie,“ uviedol Nobelov výbor.

 

Sexuálne násilie ako zbraň

Dvojicu tohtoročných laureátov tak ocenenili za "úsilie smerujúce k tomu, aby sa sexuálne násilie prestalo používať ako zbraň vo vojnách a ozbrojených konfliktoch".

 

 

Nadia, aktivistka z náboženskej menšiny jezídov, trpela ako sexuálna otrokyňa Islamského štátu. Islamskí radikáli jej zabili matku aj šesť bratov, no napokon sa jej podarilo zo zajatia na severe Iraku utiecť. Bolo to v novembri 2014, keď utiekla za pomoci susednej rodiny. Tá ju prepašovala z oblasti kontrolovanej Islamským štátom. Takto sa dostala do utečeneckého tábora v severnom Iraku a neskôr do Nemecka.

O rok neskôr, v decembri 2015, vystúpila s veľmi silným prejavom o svojich skúsenostiach na úplne prvom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN venovanom obchodovaniu s ľuďmi.

V septembri 2016 sa stala prvou veľvyslankyňou dobrej vôle pre dôstojnosť obetí obchodovania s ľuďmi UNODC. Zúčastňuje sa na celosvetových a miestnych iniciatívach na zvyšovanie informovanosti o utrpení nespočetných obetí obchodovania s ľuďmi.

V októbri 2016 jej Rada Európy udelila cenu Václava Havla za ľudské práva.

 

Na archívnej snímke z 26. novembra 2014 je konžský gynekológ Denis Mukwege.   Foto - TASR/AP

 

Konžský lekár zachraňuje ženy 

Denis Mukwege (63) pracuje ako ženský lekár v africkom Kongu a vo svojej nemocnici sa staral o tisíce dievčat a žien, ktoré sa stali obeťami znásilnenia.

Gynekológ poskytuje zdravotnícku pomoc obetiam hromadného znásilňovania, ku ktorému dochádza v rámci ozbrojených konfliktov v Konžskej demokratickej republike (KDR). Spolu so svojimi kolegami pomohol už tisíckam žien v nemocnici, ktorú založil v roku 1999 v provincii Južné Kivu. Opakovane kritizuje KDR i ďalšie krajiny sveta, že nevyvíjajú dostatočné úsilie na boj proti sexuálnemu násiliu vo vojnách a na potrestanie páchateľov takýchto skutkov.