OSLO. Nórsko navrhuje zákaz moslimských celotvárových šatiek a iných podobných "doplnkov" s tým, že sťažujú komunikáciu medzi učiteľmi a žiakmi. Informovala o tom dnes spravodajská stanica BBC.

 

Prvý raz v Škandinávii

Inkriminovaný zákaz - prvý svojho druhu v Škandinávii - si berie na mušku nikáby, burky, balaklavy a masky, pričom by sa vzťahoval na materské školy, školy a univerzity. Legislatívny návrh podporila väčšina strán; všeobecne sa očakáva, že bude schválený na budúci rok.

"Toto oblečenie bráni v dobrej komunikácii, ktorá je dôležitá pri získavaní kvalitného vzdelania študentov," uviedol švédsky minister školstva Torbjörn Isaksen. Zastupujúci minister pre imigráciu a integráciu Per Sandberg doplnil, že byť schopný komunikovať jeden s druhým je "základnou hodnotou", píše britské médium.

 

Okrajový problém

Nórske regionálne úrady už síce majú možnosť zakázať celotvárové šatky na školách, na štátnej úrovni to však legislatívne odobrené zatiaľ nie je. Návrh sa stretol aj s určitou kritikou. "V Nórsku je veľmi málo tých, čo nosia nikáb, v integračnom procese teda ide o okrajový problém. Domnievam sa, že daný návrh nie je nutný," vyhlásila Linda Noorová z expertnej komisie Minotenk, ktorá sa zameriava na otázky menšín.

Islamská rada Nórska (IRN), ktorá združuje moslimské skupiny a organizácie v krajine, vyvolala tohto roku polemiku, keď si za svoju predstaviteľku pre komunikáciu s verejnosťou zvolila ženu nosiacu nikáb. IRN, ktorá dostáva vládne dotácie pre zlepšenie dialógu medzi jednotlivými vierovyznaniami, bola skritizovaná švédskym rezortom kultúry, moslimskými zákonodarcami, ako aj inými moslimskými organizáciami.

.

Prečítajte si aj Anna Göldinová bola poslednou čarodejnicou, ktorú v Európe popravili. Bol to justičný omyl