1. SALSATION JE LEPŠÍ AKO ZUMBA: Salsation je nový celosvetový fenomén, akýsi „pokračovateľ“ zumby, ale vylepšený, prepracovanejší a hlavne prístupnejší pre všetkých. „Pri zumbe nenaberiete kondičku tak intenzívne ako sa to dá pri Salsation. Veľmi vás motivuje a poháňa výborná hudba rôznych štýlov, je to dynamickejšie, “ hovorí certifikovaná lektorka Erika Kráľová z EtnoDance, ktorá je nadšenou fanynkou tohto štýlu. Potvrdzuje, že je to atraktívny spôsob ako expresne schudnúť do plaviek pred letom.  Zázraky na počkanie sa dejú iba v rozprávkach, ale Salsation v kombinácii so zdravou stravou dokáže pomôcť telo vhodne vyformovať.

 

2. MUZIKÁLNY FITNESS TRÉNING: Názov je vytvorený spojením 2 slov SALSA a SENSATION. Nemýľte si však tento štýl s kubánskym tancom Salsa, aj keď obsahuje aj tieto prvky.  Je skôr vytvorený ako dokonale chutná a vyladená „omáčka“, ktorá sa mieša z viacerých štýlov tanca z celého sveta okorenená o účinné pohyby s fitnes tréningov. Nájdete tam salsu, sambu, reggaeton, hip hop, afro,  street dance, dance hall... Sensation znamená vnímanie hudby, muzikalitu, precítenie a zážitok z pohybu. Nejde iba o „mučenie“ tela v posilňovni (aj keď uznávame, že činka štýl môže byť pre niekoho zábavouJ ), pri tomto štýle spaľujete, formujete a popri tom sa tak zabávate a endorfínujete,  že záťaž a fyzickú únavu vôbec nevnímate.

 

 

3. JEDNODUCHÉ VARIÁCIE: Každý tanec je super, tak ako sú rôzni ľudia, každý by si mal nájsť svoj štýl.  Salsation je však výbornou alternatívou pre ľudí, ktorý nechcú veľmi zapájať svoj unavený „hardware“ z práce, chcú si oddýchnuť aktívnym spôsobom, zabaviť sa a získať kondíciu. Na rozdiel od iných fitnes tanečných štýlov sú pohyby jednoduché, dômyselne za sebou radené do variácií, ktoré si jednoducho zamilujete. Napríklad na brazílskej skladbe v rytme samby Bajana, pri ktorej si aj zabubnujete vo vzduchu sme si vytvorili slušnú závislosť.

 

4. SPAĽUJETE TUK CIELENE: Tanečné cvičenie prispieva k zlepšeniu celkovej kondície, pri rýchlej tepovej frekvencii účinne spaľuje tuk, formuje problematické partie tela ako boky, bruško, stehná. Rozobraté na drobné, každý pohyb v Salsation choreografiách má svoj význam. Zlepšuje celkovú mobilitu tela, zvyšuje rozsah pohybov, jednotlivé izolácie formujú telo v oblasti príslušných partií. Napríklad krúžky panvou formujú zadok, bruško a boky, pohyb hrudníkom pomáha svalom chrbtice, formuje problematické partie okolo podprsenky. Rôzne výkopy posúvanie nohy hore, do boku, dole, do strany formuje stehno, lýtko, zlepšuje mobilitu bedrových kĺbov. Keď Vám do toho hrá strhujúca temperamentná, rytmická hudba môžu byť aj také drepy zábava a o to hlavne v Salsation ide :)

 

(Autorka vedie bratislavské tanečné štúdio EtnoDance)

 

Prečítajte si aj V 19. storočí sme jedli v Bratislave veľmi kvalitne, dnes to neplatí