Už niekoľko mesiacov trvá v Poľsku predvolebná kampaň, v ktorej súperia dve ženy z dvoch najsilnejších politických strán: Ewa Kopaczová (58 rokov), súčasná premiérka a predsedkyňa Občianskej platformy (PO) a Beata Szydlová (52 rokov), podpredsedníčka opozičnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslawa Kaczynského (dvojča prezidenta Lecha Kaczynského, ktorý zahynul pred 5 rokmi pri leteckej katastrofe). Szydlová sa do väčšieho povedomia dostala ako šéfka tohtoročnej volebnej kampane Andrzeja Dudu, ktorý sa stal prezidentom Poľska. 

 

Súčasná a budúca premiérka Ewa Kopaczová? 

 

Prečo ženy?

Každá zo strán, ktorá sa rozhodla dať ženu do popredia, mala inú motiváciu. „Kopačovú si pripravil Donald Tusk, ktorý odišiel do Bruselu na post predsedu Rady Európy, ale chcel zachovať kontrolu nad stranou, čo mu Kopaczová umožňuje,“ hodnotí pre Ženy v meste Piotr Bajda z Inštitútu politológie Varšavskej univerzity. Beata Szydlová počas prezidentskej kampane ukázala miernejšiu tvár strany, vďaka ktorej môže radikálna PiS získať viac priaznivcov. „Kaczynski stavil na Szydlovú, pretože strane priniesla úspech v májových prezidentských voľbách, stala sa jej symbolom“ hodnotí Bajda.

Jednej, aj druhej žene vyčítajú, že sú z pozadia riadené mužmi ako v bábkovom divadle. „Budú hovoriť, a už hovoria, že som riadená zo zákulisia a ja odpoviem krátko: volám sa Szydlová. Beata Szydlová,“ hovorila poľským médiám v júni, keď ju kritizovali, že za ňu rozhoduje Kaczynsky. Aj Kopaczová musela po odchode Donalda Tuska zdôrazňovať, že ona je šéfkou strany a premiérkou: „To ja stojím na čele tejto vlády a beriem za ňu zodpovednosť.“

 

Beata Szydlová z opozičnej konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS).

 

Do boja vstupuje tretia žena

Približne mesiac pred voľbami do boja vstúpila tretia žena, ktorú si za svoju reprezentantku vybrali ľavičiari: Leszek Miller a Janusz Palikot, ktorí sa dohodli, že vo voľbách vyštartujú spoločne. Na čelo tohto zoskupenia – Zjednotenej ľavice postavili mladú, 40-ročnú ženu – Barbaru Nowacku, dcéru ľavicovej političky Izabeli Jarugi-Nowackej, ktorá zahynula počas leteckej katastrofy pred 5 rokmi.

Zdá sa, že Nowacka je jedinou šancou pre ľavicu, ktorá musí prekročiť vyšší, koaličný 8-percentný prah, aby sa dostala do parlamentu. „Leszek Miller si bol vedomý, že staré tváre nových voličov pritiahnuť už nedokážu, preto počas kampane urobil z Nowackej líderku Zjednotenej ľavice,“ hovorí Bajda. Na otázky novinárov, ktorých zaujímalo, či sa nová líderka neobáva, že jej budú veliť muži, Nowacka odpovedala, že nikomu nedovolí, aby s ňou manipuloval. „Je v ťažšej situácii, lebo pre Zjednotenú ľavicu je záchranným kolesom, bez istoty, aká bude jej pozícia po volbách,“ mysli si politológ, ktorý v jej vyjadreniach nevidí nič nového, orginalného, no napriek tomu mladú ženu na čele ľavice vníma ako dobrý ťah.

 

Zjednotenú ľavicu vedie do volieb 40-ročná Barbara Nowacka.

 

Jemné, brutálne, či hysterky?

Všetky tri politické zoskupenia zakladali muži, ale do volieb nominovali ženy. Je to dnes móda? „Ja by som to radšej pomenoval stratégiou,“ hovorí Bajda, podľa ktorého v stranách naďalej velia ich reálni lídri. „Žiaden z nich by nechcel prehrať so ženou a preto budú sledovať, ako sa ženy bijú medzi sebou,“ domnieva sa Bajda.

Podľa nášho komentátora sú ženy v politike vnímane inak ako muži. „U žien je dôležitý výzor, možno nie krása, ale šik a správanie,“ vysvetľuje a dodáva, že sa od žien očakáva, že nebudú smiešne. Možno preto sa počas kampane súperky snažili navzájom sa zosmiešniť, keď napríklad Szydlová vyčítala Kopaczovej, že je hysterická. Podľa Bajdu aj ženy vedia byť v politike brutálne, ale robia to v bielych rukavičkách. Ako príklad uvádza správanie premiérky Kopaczovej, ktorá sa chcela zbaviť nepohodlných kolegov v strane.

 

Barbara Nowacka.

 

Kto vyhrá?

Podľa prieskumov verejnej mienky už dlhší čas vedie opozičná PiS, poslední prieskum pre denník Rzeczpospolita ukazuje, že PiS získa 36 percent a Občianska platforma premiérky Kopaczovej – 22 percent. „Nemyslím si, že PiS by prehralo, keby na jeho čele teraz stál Jaroslaw Kaczynski, ale s Beatou Szydlovou má šance na absolútne víťazstvo a to znamená, že PiS by mohla vládnuť samostatne,“ hodnotí politológ. Podľa neho pre Nowacku bude víťazstvom, keď sa zoskupenie, ktoré reprezentuje, dostane do Sejmu. Posledný prieskum jej dáva 11 percent. „Víťazstvom Kopaczovej by bolo, keby sa jej podarilo vybudovať anti-PiS koalíciu,“ dodáva.

Poľsko má vo svojej histórii druhú ženu na poste premiéra (prvou bola Hanna Suchocká  v rokoch: 1992 – 93). Všetko nasvedčuje tomu, že bude mať aj tretiu.

 

 

 

 

Prečítajte si aj V sobotu na ňu zaútočili nožom, v nedeľu sa stala prvou starostkou Kolína nad Rýnom 

 

Podporte nás a stante sa clenkami klubu