Niekedy sa mi rozum zastavuje nad tým, čo sa vo svete deje. Často sa upokojím, asi jediným možným spôsobom, že veď je to ďaleko a nás sa to vlastne netýka. Pri aktuálnych správach z amerického štátu Alabama, kde republikánska guvernérka Kay Iveyová podpísala otrasný interrupčných zákon, ktorý zakazuje umelé prerušenie tehotenstva aj v prípadoch incestu alebo znásilnenia mi prišlo nevoľno.

Neverím, že sa niečo tak spiatočnícke, tak otrasné deje. V prvom rade si treba uvedomiť, že interrupcia, kdekoľvek na svete, je vždy ťažkým rozhodnutím, ale každá žena by o svojom živote a tele mala rozhodovať SAMA. O Amerike nemám žiadne ilúzie a jej rôznorodosť – rasová, náboženská, inteligenčná, sociálna ma neraz presvedčila, že nie je New York ako Idaho a Los Angeles ako, čo ja viem, Holmes v Ohiu, kde žijú Amiši zaseknutí v 18-tom storočí. Alabamu asi najviac poznám z romantickej komédie s Reese Witherspoonovou, ak nerátam jej dávnu históriu s otrokmi. Po vstúpení zákona o zákaze interrupcií do platnosti sa v tomto republikánskom južanskom štáte bude môcť umelé prerušenie tehotenstva vykonať iba v prípad ohrozenia života matky, inak ide o zločin a lekár, ktorý sa na zákrok podujme môže ísť do väzenia na doživotie.

 

 

Otrasné na celej záležitosti je, že zákon podporilo 25 bielych mužov, všetko republikánov, ktorí majú väčšinu v 35-miestnom alabamskom senáte. Áno, tento štát je historicky republikánsky a väčšina jeho obyvateľov je bielej rasy, ale štatistiky tiež jasne hovoria, že o interrupciu v Alabame najviac žiadajú ženy inej ako bielej rasy z prevažne chudobnejších pomerov. Tie zjavne pre silných bielych mužov v kravatách nič neznamenajú a je im jedno, že zákonom ich prinútia cestovať do iného štátu alebo dávajú zelenú nelegálnym felčiarom, ktorí im interupciu jednoducho za peniaz vykonajú. Presne títo vzdelaní muži s rozhodovacím právom poslali Alabamu do čias, keď sa čarodejnice upaľovali na hranici.

Sociálne siete zaplavila vlna nevôle a zhnusenia nad tým, že Alabama sa zaradila medzi krajiny, kde sa celkom ľahko môže stať, že maloletá obeť znásilnenia si bude musieť nechať dieťa, ktoré je symbolom zločinu. Iná žena zase môže ísť do väzenia, keď sa niekto rozhodne, že jej potrat nebol spontánny... Najhoršia je predstava tisícov žien, ktoré stratia kontrolu nad svojim telom, nebudú sa môcť slobodne rozhodnúť o svojom vlastnom živote. Kto dal tým mužom s extrémne pohodlným a luxusným životom právo rozhodovať o ženách, ktoré sa iste neraz ocitajú v neľahkej situácii, pracujú od nevidím do nevidím... a iste pred rozhodnutím ísť na interupciu preplačú nejednu noc?