KOŠICE. V minulosti to bol kameňolom, kde sa ťažil vápenec. Dnes je to romantické prírodné jazero, ktoré objavujú miestni i turisti. Očarí farbou vody i prostredím.

“Je to nádherná scenéria, ktorá spolu s priezračnou tyrkysovou vodou pripomína Plitvické jazerá a aj preto Beňatine prischla prezývka malé Chorvátsko,” povedal pre agentúru TASR Viktor Wurm z organizácie Košice Región Turizmus,

 

Foto - TASR

 

Červená veľryba na skale

Prírodné jazero v obci Beňatina v okrese Sobrance priláka ročne stovky turistov, hoci oficiálne je tu zákaz kúpania. Mnohí sa kúpu na vlastné riziko. Zaujímavosťou je prírodná červená škvrna na skale o veľkosti asi päť metrov, ktorá pripomína veľrybu.

 

Foto - TASR

 

Unikáty v okolí

Jazero v Beňatine je podľa Wurma súčasťou turistického "štvoruholníka", ktorý je možné absolvovať počas jedného dňa. "V neďalekej obci Inovce sa nachádza jeden z mnohých drevených kostolíkov, ktorými je preslávený najmä severovýchod Slovenska. O pár kilometrov ďalej, v Ruskej Bystrej je drevený Chrám prenesenia ostatkov svätého Mikuláša, zapísaný na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. V Sobranciach zas turista nachádza unikátne gitarové múzeum, ktoré v Európe nemá obdobu," dodal Wurm.

 

Prečítajte si aj Utajený areál Lysá Hora vám učarí tým, aký je slovenský